Londýn

"Wha'?"New Bond Street, Regent Street, Piccadilly, Oxford Street, Carnaby Street, Seven Dials. Že nevíte, o čem je řeč? Samozřejmě, že o Londýně. A Londýn je móda. Fashion.

Že jste tam ještě nebyli? Tak to vám všem módním fanatikům dám tip na vánoční dárek – povánoční a předsilvestrovský výlet do metropole na Temži, jelikož vánoční výprodeje začínají už v poledne 26.12.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, ideální shopping spree si užijete na New Bond Street, momentálně nejluxusnější a nejdražší ulici v Londýně, kde najdete vlajkové obchody Louis Vuitton, Fendi, Salvatore Ferragamo, D&G, DKNY, Armani, Alexander McQueen, DAKS, Churchill’s, Bottega Veneta, Etro, Gucci, Hermés, Joseph, Burberry, Prada, YSL… Zkrátka haute couture. Na své si přijdou také milovníci kvalitních módních doplňků, hodinek, kůže a šperků u Tiffanyho, Cartiera, de Beers, Asperey nebo Garrard. Rozhodně stojí za to si na sebe obléci něco reprezentativního a vyrazit na malou exkurzi. Nebát se nechat obletovat úslužným a velice schopným personálem, který se na Vás bude usmívat stejně mile i poté, co strávíte půl hodiny zkoušením modelů a nakonec si odnesete jen vizitku.

Klasická variace na téma punk a ostrovní 70sTato ulice ústí přímo na Oxford Street, nejoblíbenější místo nákupů turistů užívajících si Londýn. Je to mainstream různých obchodů, stylů a barev, a žádný řetězec s nejnovějšími sezónními kolekcemi, na rozdíl od pražské pobočky Pull&Bear, vydávajících loňskou kolekci za aktuální, zde nesmí chybět. Topshop, Zara, Mexx, H&M, Urban Outfitters, Desigual ale i Uniqlo, Muji, River Island, American Apparel a mnoho dalších méně či více „profláklých“ značek tady má své stálé místo.

Průměrný mladý Brit, který se o módu nijak zvlášť nezajímá, používá oblečení pouze jako zakrytí svého těla, což podle toho i vypadá. Ale i vynalézavější Britové mají svůj specifický styl, což je patrné z prostředí, ze kterého vycházejí – Lee McQueen, Vivienne Westwood či Marc Jacobs také docela ostře vybočují z řady, a pokud vám budou Britové svým vzhledem připadat poněkud vágní, věřte, zvyknete si. Nemusíte se přeci hned oblékat jako oni.

Není možné opomenout fenomén posledních několika let – vintage. Obzvláště v Londýně se setkáte s luxusnějšími „secondhandovými vintage“ obchůdky. Konzervativní pythonovský univerzitní styl.V jeho ulicích tak narazíte na mnoho alternativních forem outfitů z oblečení našich maminek či babiček, které jsou přetvořené, upravené či vylepšené k obrazu svému těmi, co se módy a designu nebojí a věří si. Mnohdy tak vznikají úžasné modely, kterými se inspirujeme jak my, kteří je potkáváme na ulicích, tak třeba i ti, kteří je vkládají do editorialů či na své modely, a vracejí je v lehce pozměněné podobě zpátky na pulty obchodních řetězců.

Závěrem snad jen tolik, že Britové dokážou zkombinovat i nekombinovatelné, a nic moc si nedělají z toho, když jsou za to kritizováni nebo chváleni. Konec konců – jsou to vlastně oni, nebo respektive my, kteří naše těla oblékáme. A já doufám, že se po návštěvě Londýna budete cítit nejen sebevědoměji, ale i odhodlaněji, a oblékat se nejen podle posledních módních trendů, ale i podle sebe.