Návrat Nokie?

Všechny barevné varianty N8

Před mnoha a mnoha lety v naší galaxii… Na konci 19. století se zrodila společnost Nokia, původně gumárenská firma se sídlem kousek od finských Helsinek, kde má ostatně sídlí dodnes. Zvrat přišel v 60. letech minulého století, kdy Nokia založila svoji telekomunikační divizici, která v 70. a 80. letech začala vyvíjet technologie pro první mobilní telefony.

Obrovský rozkvět Nokie přinesla 90. léta, kdy se etablovala jako vedoucí producent mobilních telefonů. Vždyť kdo z nás nebo našich blízkých nevlastnil telefony typu 5110, 3310 nebo 6210? Nokia ovládla trh – díky technologické pokročilosti, oblíbenosti uživalského prostředí a designu. Ten se stal synonymem čistoty tvarů, barev a použitých materiálů.

N8 ze všech stran...Jenže už nejsme v 90. letech 20. století. Doba se změnila, nároky uživatelů také. Na trhu zabodovaly Sony Ericsson, Samsung, LG. Apple se svým iPhone způsobil revoluci. A zisky Nokie mezitím neútěšně klesaly a klesaly. Nokia se najednou stala nekonkurenceschopnou. Nestihla se podřídit novým podmínkám trhu, začala vyrábět zastaralé a designově nezajímavé telefony, a její pozice se stala velmi vrtkavou. Teď se ovšem chystá znovu vrátit na výsluní, a to novými vlajkovými produktem: Nokií N8.

Vedení Nokie vědělo, že si musí dát na novém telefonech opravdu záležet. Vynaložilo proto velké finance do jejich provedení. A přineslo to svůj výsledek – jeho design je totiž více než strhující. Jedná se o dotykové telefon, na kterém je sympatické, že se nesnaží kopírovat konkurenční iPhone. Chce být zajímaví. Povrch je tvořen z prvotřídního kovu a na výběr je v matných odstínech černé, bílé, oranžové, zelené nebo modré barvě. Horní a spodní část je tvořena plastem, který Nokia několik měsíců pilovala k dokonalosti – aby měl opravdu stejný odstín jako kovový vpředu a vzadu.

Displej samozřejmě zaujímá největší plochu telefonu s rozlišením 640×360 pixelů a 3,5″ úhlopříčkou zobrazí až 16,7 milionů barev. Nad i pod ním je tělo telefonu zbroušeno, aby netvořilo neforemnou placku. Celý design je velmi čistý, minimalistický. Tlačítka nevystupují nad povrch telefonu. Jedinou výjimku tvoří fotoaparát umístěný v zadní části, který je velmi důležitou součástí celého zařízení – jde totiž o první mobil s dvanácti megapixelovou optikou od Carl Zeiss. Samozřejmostí je automatické zaostřování.

Další novinkou má být i nový operační systém Symbian^3. Jedná se prý o kompletně přepracovaný OS pro bezchybnou plynulost a výdrž přístroje. Stejně jako u designu telefonu, i uživatelské prostředí nového systému je striktně minimalistické s co nejmenším počtem “rušivých” elementů. Elektronická duše elegantního muže, která souzní s jeho tělesnou konstrukcí.

Telefon by se měl na světových trzích objevit už na počátku října, u nás asi o měsíc déle. Je jen na Nokii, jestli vyplní tužby uživatelů. Ale pokud se telefon podaří stejně jako jeho design, je myslím na dobré cestě stát se favoritem mnoha lidí.

(Stejný design, i když jiné technické specifikace, nabízí i business telefon E7. Narozdíl od N8 nabízí vysunovací QWERTY klávesnici a “jen” osmimegapixelový foťák, ovšem bez autofocusu.)