Ještě jeden Sex ve městě?

sarah-jessica-parker-0085

Carrie, Miranda, Charlotte, Samanta. Pokud alespoň trochu sledujete popkulturu, tato jména vám nemohly uniknout. Sedm let jsme se s nimi mohly setkat na televizních obrazovkách v seriálu “Sex ve městě”. A po těchto sedmi sezónách vznikly i dva velmi úspěšné (i když méně kvalitní) filmy.

Sex ve městě byl svého času ojedinělím úkazem. Americká stanice HBO přicházela s otevřeným svědectvím čtyř newyorčanek, které nemají problém mluvit o sexu – anebo se případně zeptat. Rozebírala se v něm velikost penisu i nové boty od Blahnika. A když necháme stranou trochu dětinskou formu vyprávění, seriál podával syrové svědectví o společnosti devadesátých letech (sám seriál ani v jiné době snad vzniknout nemohl…)

S postupem času se ovšem z progresivního a kontroverzního seriálu stal pořad o čtyřech nešťastných ženách kolem čtyřicítky/padesátky, které si se svými životy, ač zabalovány do stále krásnějších a nákladnějších značek, nevěděli rady. Posun od štiplavého humoru k diblíkovské romanci jen zrcadlil měnící se éru sebevědomých holek 90. let k puritánským dámám první dekády 21. století. A konec seriálu? Všechny čtyři ženy se po letech citových peripetií vrátili na začátek svého putování. Celkem logické a životem prověřené vyústění.

Samozřejmě, že fanoušci a fanynky seriálu byli uspokojeni, ale chtěli více – proto vznikly další dva filmy, které dále rozehrávaly hru věčně nespokojených žen z města, které by chtěli víc, ačkoli mají prakticky vše.

Podle nejnovější neověřených zpráv se chystá třetí pokračování. Představitlka Charlette York, Kristin Davis se k němu vyjádřila takto: “Ano, chci dělat na novém filmu Sexu ve městě. Jde jen o to, jak se naše filmové role posunou v životě.” A je bohužel nasnadě, že i třetí film bude zřejmě kopírovat zajetou šablonu, protože nakonec je to, proč se na Sex ve městě díváme – hodně glamour, hodně luxusu, hondě Cosmos, hodně rádoby kontroverzních poznámek o sexu, hodně přemýšlení o tom, jestli to, co mám, je opravdu to, co chci, jestli jsem opravdu spokojená. Což je na film podle seriálové předlohy, který kdysy bořil zažité mýty a postaral se o značnou emancipaci moderních žen a homosexuálů, opravdu málo.

A jaký by onen film mohl mít konec? Ano, vracím se domů, a vlastně spokojená jsem. Alespoň do příštího filmu.