Vánoční Londýn

1.1245447264.regent-street-christmas-lights

Neznám nikoho, kdo by nestrávil alespoň jeden den v Londýně a minimálně celou jeho půlku nevěnoval nakupování, obzvláště před Vánoci v ulicích centra. “Sakra, ten kluk má ale skvělej blazer, a ty boty… snad na ně v některém z těch stovek obchodů narazím.” A když ne, tak alespoň skvělá inspirace přímo z pouličního mola zvaného londýnská nákupní horečka.

Dekadentní Carnaby Street, místo alternativních obchůdků a butiků všeho možného

Všude plno lidí, vánoční výlohy, předvánoční slevy, a do toho namrzlé chodníky a na Londýn velice neobvyklá bílá, trošku ušpiněná sněhová čepice. Tedy ne že by tahle kombinace nebyla in. Doubledeckery přeplněné k prasknutí lidmi s taškami a barevnými krabicemi střídají černé londýnské taxíky a nablýskaná limuzína s nervózně přešlapujícím řidičem, který čeká na svého Sira nebo Lady na dvojité žluté čáře přímo před luxusním šperkařstvím Graff – ano, New Bond Street. Tu stačí jen proletět očima a obloukem se vrátit zpátky do nižší cenové skupiny, třeba na Covent Garden, které dominuje obrovský osvícený sob, pod kterým se válí mladík v obleku Santy a z odlehlého rohu se ozývají “Jingle Bells”.

Vánoční Covent GardenŽádné centrální náměstí, jako to naše Staroměstské s vánočním stromem, tu nečekejte, ani trhy se svařákem nebo trdly. Londýn je zkrátka individualista a žije svým životem s těmi, kteří ho milují. Vánoční stromeček přeci máme každý doma, ne? Vánoční výzdoba je sice nahodilá a nesourodá, ale o to více inspirující. Kupříkladu zavěšené obří lustry na Seven Dials nebo Santa ve skafandru na Carnaby Street. A co se nakupování týče, Londýn určuje a utváří trendy – hned vedle soba na Covent Garden září největší Apple Store v Evropě, v nově otevřeném butiku Kurta Geigera by si boty vybrala i Lady Gaga a o kousíček dál, ve stopadesát let starém londýnském domě parfémů Penhaligon’s na vás zpoza výlohy kouká perfektně upravený gentleman se svítícími sobími rohy na hlavě a zve vás dovnitř. Sobů je vůbec v Londýně před Vánoci všude plno. Nepřijíždějí však za zvuku koled, ale vánočních remixů a profláknutého alba Mariah Carey. A na pouliční prodej stromečků či kaprů se Londýňané jezdí s úžasem koukat do Prahy. Pokud se do předvánočního Londýna už podívat nestihnete, rozhodně si nezoufejte, ten povánoční bude o to lepší, protože hned po Vánocích začínají úžasné výprodeje!

Hvězdná dekorace na Regent Street