DUNHILL: Jaro/Léto 2011

Voyage! Heslo kolekcí letošního jara a léta těch značek, které se rozhodli vážit cestu za inspirací až do končin blízkého východu. Jiné heslo však hlásá: „Všude dobře, doma nejlíp.“ Této variace se pro nadcházející teplé měsíce držel tradiční britský brand Dunhill.

Dálné vůně orientu jim nevoní, naopak múzu našli za rohem – přímo v letech na začátku 20. století v krajině „královnina ostrova“. Tu v chladném slunci, co šimrá Temži na hladině, se po dlažbě londýnských chodníků prochází muž. Typický Brit. V klasice, co má rád, přetvořené ve svěží pouličně elegantní kombinaci. Trochu suchar, trochu dobrodruh. Zodpovědný muž a prvotřídní gentleman. Nejsou to jen fráze seskládané do vět, tyto charakteristiky skutečně z letošní Dunhill kolekce dýchají, jako kdyby byly živé.

Kolekce tailoringu se vážně obrací do let nevyřešených meziválečných záhad, které rýsovaly vrásky na tvářích detektivů z tehdy věhlasného Scotland Yard (legendární metropolitní britská policie). Saka decentně vyzdvihující klučičí hrudníky (tudíž dobře padnou útlým elegánům) disponují jen dvěma knoflíky seřazenými v příčné řadě a kalhoty vzorně sežehlené na puky jsou volné, krátké a sahají výše než do boků, zapínají se totiž až v pase. Vedle nich krásu hláskují i standardněji střižená saka a vestičky zafixované útlým pasem s decentním zapínáním a praktickou kapsičkou, třeba na zápisky. A barvy? Ty se na lehkém lněném materiálů střídají jedna za druhou. Nejvíce jim však dominují levandulově fialová a vybledlá azurově modrá, obě pak pokorně přecházejí do chladivě šedé a temně modré. Svěží moderní charakter zasazen do klasiky tak tvoří neokoukané oblekové kousky.

Dunhill na jaro/léto 2011

Volnočasovou část kolekce prezentují též na casual módu poněkud formálnější kombinace. Na pěti prstech vaší ruky byste spočítali čistě sportovnější kombinace. Ty jsou složeny ze zajímavě střižených bund a pyžamo připomínajících kabátků. Považuji je za trochu schizofrenní a málo koncepční úlet. A když už jste přesvědčeni, že vás v rámci celé linie nic nepřekvapí, vyplavou na povrch modely jednoduchých svetříků a plážových šortek, které sice neoplývají významnou návrhářskou invencí, ale zato jsou skvěle a pohodlně nositelné. Do pohodové a neformální části celé Dunhill edice se pak vetřely i semišové bundy s „rourovitými“ švy, jež příjemně lemují i linie dunhillovské variace „baloňáku“ (spíše Mackintoshe – tradičního anglického svršku).

Dunhill na jaro/léto 2011

Ve výsledku tedy lze jen zmínit fakt, že Dunhill už pěkných pár let jde velice tradiční cestou rekonstrukce pravého gentlemana. Kim Jones, dvorní návrhář značky, si jako dítě v obchodu s laskominkami vybírá lahodné etapy Duhill dědiství, jež zajímavým způsobem každý rok upravuje do překvapivě fungujících mixů tradičního se super moderním, nositelným a nadčasovým. Věčným důkazem jsou roztomile přetransformované iPad pouzdra a dřevěné kufříky.

Dunhill na jaro/léto 2011

Pro módní šílence to není ta pravá manifestace jejich stylových excesů. Ale vkusného a zdrženlivého mladého muže, který originalitu prokazuje po hlubším prohledání a v detailech, je tohle na míru ušitý oblek.

(Pro doplnění se můžete podívat i na předchozí recenze kolekcí významných značek: Prada, Dolce & Gabbana, Givenchy, Gucci a Louis Vuitton)