Orwellovská odyssea

john-galliano-picture

Jakákoli forma nenávisti je prohrou, říká se. V posledních dnech tato věta získává zvláštně hořkou příchuť. Prohra totiž zřejmě není to jediné, co nyní prožívá John Galliano.

Představte si terasu exkluzivního pařížského podniku “La Perle” v bývalé výhradně židovské čtvrti Marais a módního návrháře. K tomu přidáme židovský pár, jedno promile alkoholu a příležitost k přípitku. Nijak nevybočující večer se však zvrhává. Jeden z největších módních designérů současnosti, John Galliano, při příležitosti přípitku hrubě uráží židovskou dvojici antisemitskými narážkami, v jejichž důsledku je i následně fyzicky napadá. Přijíždějící policie odvádí vůdce módního dvoru Dior spoutaného v želízkách do chladné cely předběžného zadržení. Je vyslýchán z podezření napadení s úmyslem ublížení na zdraví. Módní enfant terrible, jenž inspiruje svět svou Japonskem motivovanou haute couture jara 2007, se nyní dopouští největšího módního prohřešku – intolerance. Jak sám Sidney Toledano (výkonný ředitel módního domu) řekl: „Módní dům vyjadřuje naprosto nulovou toleranci vůči jakémukoliv rasovému chování.“ Na základě událostí byl tedy Galliano dočasně odvolán z funkce kreativního ředitele módního impéria.

John tedy postupně prohrává svůj souboj o úctu. Není totiž grandióznějšího způsobu, jak o ní přijít, než když si ze statusu své výstřední persony uděláte výlet až k hranicím násilí páchaném na menšině, do které sami patříte. Největší Johnovou prohrou však zůstává, že zoufalý čin (ve skládance okolností) dostává naprosto nesmyslnou tvář. Padesátiletý tvůrce – žijící v Paříži více jak dvacet let – se zářnou kariérou módního vizionáře pracující v komnatě odkazu Christiana Diora už od roku 1996, si “na stará kolena” dopřává absurdní a logiku postrádající rozruch. Má člověk v jeho postavení podobnou kovbojku zapotřebí?

Možná ovzduší opravdu větří skrytého xenofoba. Samozřejmě, nikdo si nehraje na hlupáky – všichni moc dobře víme, jaký je John bouřlivák, a že má k alkoholu velmi blízko. Ale proč pod jeho vlivem ztrácet důstojnost? To přeci není zapotřebí. Pochybnosti zde však nekončí. Již dlouho se spekuluje o velice konspirativní teorii, která má za to, že vedení módního domu se chce Johna už dlouho zbavit. Této variantě by nasvědčovala i ukvapená reakce ze strany managmentu značky. Striktní rozhodnutí přišlo záhy po události a tajemným způsobem se nedožadovalo vysvětlení. Kde leží pravda? Ani svědci se neshodují ve výpovědích. Jedni mluví o velice klidné diskuzi, druzí zas o brutálním projevu násilí. Bulváry dokonce citují urážky čtvrtečního večera: “Špinavá Židovko, měla bys chcípnout.” Z jejich strany se však jedná jen o těžko doložitelné informace.

Sám Galliano vše striktně popřel a jeho právník se vyjádřil ve smyslu velké tvůrcovi nelibosti v chování Diorovy administrativy. Zamotané klubko připomíná podezřele vykonstruovanou Odesseu po Orwellovksu. Abych řekl pravdu, po mediálním vhledu do situace nevěřím v Gallianovu nevinnu, ale ani příliš nevěřím v urputná obvinění. Skutečná povaha věcí totiž bude dlít někde na půli cesty.