Cinematography

Ukázka z díla Jamieho Becka a Kevina Burga

“Na nehybné fotografii je něco magického; onen zachycený moment v čase. Ten ale může stejně dobře existovat i mimo zlomek sekundy, který závěrka zachytí,” říká Jamie Beck, newyorkský módní fotograf. Ten ve spolupráci s designérem a pohybovým grafikem Kevinem Burgem přinesli do světa umění zcela nový pojem – cinematography.

Ukázka z díla Jamieho Becka a Kevina Burga

Cinematografie stojí někde na pomezí filmu a fotografie. Jedná se o jakési “rozmrazení” statických fotografií během několika sekund do animované smyčky v grafickém formátu .gif, přičemž rozpohybovaný je vždy jen jeden element celé cinematografie.

Jamie Beck a Kevin Burg začali na této technice pracovat již v únoru během milánského Týdne módy. Nejdříve zachytávali rychle jdoucí sekvence snímků, v dalších pokusech se místo toho soustředili na zachycení okamžiku a k rozpohybování izolovat jen část obrázku.

Konečný výsledek je jedinečný: nepohybuje se celý záběr, jen jedna jeho část. Ať už se jedná o vánek pohrávající si se sukní, muže čtoucího si noviny v Central Parku či milence ležící na trávě.

Na MAUDhomme vám dnes představujeme jen malý zlomek toho, co obsahuje celá řada s názvem Cinematographs. Jak již bylo řečeno, Jamie Beck je módní fotograf, proto jsou jeho námětem většinou modelky, ženy, oblečení, ale také například New York a příroda. Velkou sbírku, avšak ne kompletní, najdete na Jamieho tumbleru.