Modní zátoka od Metronomy

bay-ikona

Dallas a Dynastie: nesmiřitelné blockbustery televizního vysílání osmdesátých let. Postupně semlely intelekt amerických paniček v celých Spojených státech a možná i ve zbylých zákoutích světa. Nemilosrdný mix emocí, bohatství, zrad, žárlivosti a vášně však má své vlastní kouzlo fungující na principu tajného mechanismu, jenž je sice na povrchu ve společnosti odmítán, ale v hloubi duše každého zasáhne.

Estetika trvalých přelivů, ramenních vycpávek, masivních zlatých doplňků, brandy, ropy a blazerů je opravdu nenechavá. Vytrvale vleze i tam, kde ji přes náš opovržlivý postoj odmítáme. V elementárním zvířecím pudu se ale její módnosti zcela poddáváme. A důkazem je i britská electro indie kapela Metronomy, která si Dallasem a údernou dikcí ABBA muziky nechala naplnit nový singl a hudební videoklip s názvem The Bay.

Metronomy fungují již od roku 1999 a od svých rozpačitých začátků, kdy remixovaly písně skupiny U2 či interpretky Goldfrapp, se na scéně etablovali až po roce 2006, kdy vydali své první debutové album s názvem Pip Paine. Kritika ho cenila vysoko, avšak u fanoušků velký úspěch nesklidilo. Veřejný zájem přineslo kapele až druhé album z roku 2008, a to sice album Nights Out, které bylo plné speciální formy psychedelického elektra.

Metronomy - The Bay

Nyní se po mírné personální obměně vracejí s albem s příznačným jménem The English Riviera, ve které nepokrytě vyjadřují svůj obdiv k elektronickým začátkům sedmdesátých let a módnímu stylu let osmdesátých.

Někdo považuje tuto tendenci za sázku na jistotu. Metronomy však dané téma zpracovávají s takovou vervou, že jim člověk jejich upřímnost věří. Jeden z dvojice prvních singlů s již proklamovaným názvem The Bay je akcentem velice podobný abbácké skladbě Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight), jen kytary jsou tu nahrazené ostrými údery bubnů, které jsou pro Metronomy příznačné.

Metronomy i ve skládání opustili komplikovanost původního ABBA singlu a zanechali jen elektro základ, na němž postavili neuvěřitelný trendy sound, který spolu s videem (jehož autorem je David Wilson) aspirují na nejmódnější píseň tohoto léta. Videoklip s teatrálními výhledy na přístavní město Devon připomíná úvodní znělku seriálu Dynastie. A modelky u bazénu s vyhraněnými střihy plaveckých oděvů od Toma Forda pak jen doplňují až pornograficky módní divadlo, které se skupině povedlo na jedničku.