Za nákupy do Milána – část I.

miláno ikona

Bujaré, hravé a nekompromisní – takový je prý Milán. Bujaré i hravé – bezevšeho, ale kompromis zde paradoxně nejdete na každém rohu. Vedle hojných skupinek tradičních italských středoškoláků (v teplákách) tu totiž lze potkat i nejlépe oblečené muže planety. Aneb vítejte v Miláně, světově nejproslulejším centru pánského stylu.

Nákupní horečka v Miláně...V malém městečku pod Alpami našli páni své místo již v devatenáctém století. Tehdy zde vznikly první krejčovské dílny a studia, jež si svou štědrou péčí vypěstovaly ty nejušlechtilejší muže v Evropě. A příběh pokračoval podle zaběhnutého vzorce – z praděda na děda, z děda na otce, z otce na syna či dceru a hle, na světě je Prada. Víme, že historie se vám v takto podaném kontextu může zdát bizardní, ale skutečnost je taková, že takto prostá někdy skutečně je. Zvučná jména, která dnes zdobí výlohy butiků po celém Miláně, dříve představovala jen obyčejná jména sousedů v centru města. Ten zpracovával nejlepší kožešinu, ten zas vynikal skvělými střihy…

Na začátků všeho stálo prosté a poctivé řemeslo. A to tu v různých podobách žije dodnes, a jak vzorec naznačuje, dědí se z generace na generaci. Protože v Miláně dodnes žijí snad ti nejlepší krejčí vůbec. I proto si tu své pánské kolekce nechají šít i jindy ortodoxně nacionalističtí francouzští, britští a mnohdy i američtí návrháři. Milán lze tím pádem označit za jakýsi speciální ekosystém v rámci celého Apeninského poloostrova, který se vyděluje, jako většina bývalých městských států, z kulturního kontextu italské mentality a dává návštěvníkovi poznat kouzlo pravého stylu, odvážného i klasického. A toto magické Miláno by si nikdo neměl odpírat! MAUDhomme vás proto, právě v tento předvánoční čas, zve do severoitalské metropole k návštěvě a přidává (samozřejmě) i pár rad a tipů.

Massimo Alba
Tento pánský butik hovoří svým jazykem přímo k těm, jenž nedbají okázalého bohatství a raději utratí nějaký ten peníz za pohlednou, mnohdy onošenou, ale o to více cenou věc, která promlouvá svou charakteristickou historií. Tudíž zde vedle opravdu cenných vintage modelů najdete i aktuální kolekce všech italských módních domů a značek. I prostředí butiku je velmi příjemné. Jakoby nahodilé kousky nábytku svou skladbou připomínají zašlé retro milánské časy a dají tak divákovy nahlédnout pod pokličku skutečného Milána.

Aspesi
Pokud hledáte chytrý a důmyslný městský styl s příchutí urban švihu a sportovní elegance, bude pro vás tento butik cílovou destinací. Jeho široký sortiment soustředící se na oblečení předchozí charakteristiky v Miláně již dávno neplatí jako střežené tajemství místních. Na neuvěřitelných 800 metrech čtverečných naleznete vše, o čem jste kdy jen snili, a to navíc v příjemném designu londýnského interiérového mága Dirka Van Dorena of Tomato.

Gay Oddin
Nad výlohou Gay Oddin se vám dozajista budou sbíhat sliny. Nejstarší značka italské továrny na čokoládu byla přepracována na koncept antique candy shopu, kde prodávají ty nejvybranější kousky čokolády.

Piombo
Svatostánek italského, metropolí zmodernizovaného gentlemana je právě Piombo. Najdete tu ten nejpříkladnější vzorek vychvalované italské krejčoviny, která svou kvalitou neopomíjí jediný kousek. Vedle klasických obleků si můžete vyzkoušet i volnočasová saka či celé soft tailoring komplety. Koupit si v Piombo můžete dále elegantněji střižené džíny a doplnit si svůj outfit o celou řadu moderních doplňků s pravým elektro-městským espritem, které nabízejí v obrovském regálu u kasy. Piombo je dokonalým rájem pro ty, jenž rádi míchají staré s novým.

Corso Vittorio Emanuele with Piazza San Babila
Nejlegendárnější pasáž dala nepochybně nový rozměr výrazu indoor-shopping. Chrám módy, marnotratnosti, bohatství, kaváren, sexu a okázalosti. Už když do ní vejdete, cítíte, jak důležité tohle místo je. Toto je skutečné módní srdce Miláňanů a všech, kdo do Milána zavítají.

Zde se děje vše! A to v mnoha cenových kategoriích. Vedle Zara a H&M tu lze navštívit i obchody Bruno Magli a jiné luxusnější značky. Dokud nenavštívíte familiérně přezdívanou „viktorku“, není možné, abyste Miláno jen tak opustili. Sem se totiž musí podívat skutečně každý.

(A pro navnadění té pravé milánské atmosféry si pusťte tuto italsky lákavou skladbu známého dj Boba Sinclara)