Do mysli Toma Forda

tom_ford

Americký módní průmysl je svět, který existuje nezávisle na tom evropském. Obě světové módní hemisféry mají své ikony, uctívané osobnosti i odpadlíky. Jsou však i tací návrháři, kteří dokázali „velkou louži“ překročit a stát se hvězdami na obou kontinentech. Evropa je však velmi uzavřený módní světadíl a nemá ráda, když se do ní kdokoli cizí plete. A už vůbec ne, když pocházejí z texaského Austinu.

Tom Ford si však svůj úspěch vydobyl tvrdou prací: nastartoval novou (a úspěšnou) éru italské značky Gucci, proměnil tvář Yves Saint Laurent ready-to-wear a v 90. letech dal vzniknout typicky americkému sexy looku. Z mužů udělal gentlemany a objevil pro ně styl 70. let, jehož je živým propagátorem. A ač se názory na jeho osobnost mnohdy liší, nelze mu upřít jistého génia, který se v ten správný okamžik probudí v jeho kreativní mysli.

Pohled na tvorbu Toma Forda je vždy značně subjektivní. Jsou jeho kolekce šířením spiritu americké krásy, či jen pustým kýčem? Mají jeho filmové pokusy uměleckou hodnotu, nebo se jedná jen o změť homosexuální estetiky? Možná tedy bude lepší, když necháme promluvit rovnou jeho. Do jeho kreativní mysli si můžete podívat díky dokumentárnímu filmu z produkce Oprah Winfrey Network (OWN), o kterém jsme vás informovali již v červnu. Ten mapuje jeho módními redaktory chválený návrat v roce 2011.