Warholův San Diego Surf

img-san-diego-surfer_094731649612

Ačkoli je mnohým Warholova filmová tvorba skryta, a zcela jistě není tak známá jako jeho obrazy a grafiky, jeho příspěvek do pozdní filmové avantgardy, kterou jako všechny své projekty řídil z jeho umělecké továrny Factory, je stejně důležitý jako jeho malířská činnost. Snímky, jež vycházely exkluzivně ze spolupráce s americkým režisérem Paulem Morrissey, byly (jak jinak) samy o sobě experimenty: nedržely se jasně daného scénáře, mnoho scén a dialogů vycházelo z alkoholového a drogového nabuzení, postavy jsou striktně sexuálně nevyhraněné a většinou hrají stejné trosky, jakými byli i jejich představitelé.

Snímky ze San Diego Surf

Mezi ty nejznámější Warholovy filmy se počítají Flesh (1968, příběh pouličního prostituta), feťácký Trash (1970), který inspiroval stejnojmenný editorial MAUDhomme, Flesh for Frankenstein a politicky komediální Blood For Dracula. Spolupráce obou mužů samozřejmě čítá mnohem více titulů, nikdy v jejich výčtu však nefiguruje San Diego Surf. A to z jednoho prostého důvodu: film nebyl nikdy dokončen. To se ovšem s příchodem roku 2012 mění. Film dostalo v roce 1995 Andy Warhol Museum v Pittsburghu, které ho následně předalo Morrisseyovi k sestříhání a dokončení.

Snímky ze San Diego Surf

Vyznavači Warholova kultu, který ani po letech neztrácí na počtech příznivců (ba naopak), se mohou těšit na zcela nový filmový materiál vypovídající o nezodpovědných, sexuálně frustrovaných jedincích experimentujících se svými životy. To vše v přebarveném formátu Warholova pop-artu. Do filmu byly obsazeny všechny Warhol’s Superstars: Joe Dallesandro, Taylor Mead či Viva.

Snímek vypráví o manželské dvojici na pokraji rozvodu (Mead a Viva), kteří na plážích San Diega hledají buď konečné smíření a šťastné vyústění jejich svízelné situace, či nekonečné sexuální hrátky s místními zpola oděnými surfers boys. Této dvojici sekunduje Dallesandro jako nevýrazné erotické zvířátko z New Yorku pro jakékoli pohlaví či Ingrid Superstar jako možná těhotná rodinná přítelkyně hledající útěchu v náručí svalnatého muže.

Víc se o filmu v podstatě vypovědět nedá – jak bylo již řečeno, ani k San Diego Surf neexistoval fyzický scénář či opravdový příběh. Taylor Mead se na konto uvedení tohoto filmu příští rok svěřil Interview Magazine s touto příhodou: „Když jsme natáčeli Lonesome Cowboys, chtěl jsem si přečíst scénář. On [Warhol] mi řekl: ‚Jste nadržení kovbojové a Viva vás zve do své haciendy. Je tam až příliš zápletky.‘“