Hurikán Grace Jones

Grace Jones ozařovaná Chrisem Levinem

Svého času letěl tento šovinistický vtip: Proč se hurikány jmenují po ženách? – Protože když přicházejí, tak jsou divoké a vlhké, a když odcházejí, tak vám seberou dům i auto. (Neříkejte, že vám na tváři nezpůsobuje alespoň škodolibý cuk v koutku…)

Bylo snad jen náhodou, že zrovna v onom období okolo roku 2008 vydala jamajská disco diva, über-modelka, bývalá Bond girl a ikona Studia 54 Grace Jones svoje album Hurricane, které mnozí kritici považovali za její nejavantgardnější a zároveň nejsmířlivější nahrávku. Koneckonců spatřilo světlo světa v Graceiných úctyhodných 59 letech a po dobrovolném odchodu ze scény, který trval celé dvě dekády.

Grace Jones ozařovaná Chrisem Levinem

Hurikán Grace sice nepřinesl hity jako Slave to the Rhythm nebo dvojitými narážkami nabitý Pull Up to the Bumper, zato potvrdilo její statut klubové divy, ze kterého nikdy nevypadla. Ba co více, nebyla nikdy tak svěží.

Po dlouhém celosvětovém turné se poté svěřila do rukou avantgardního umělce Chrise Levina, který s ní vytvořil sérii snímku Stillness at the Speed of Light (Klid s rychlostí světla). Zařadil se tak mezi umělce jako Andy Warhol nebo Keith Haring, kteří s Jones spolupracovali v minulosti.

Grace Jones ozařovaná Chrisem Levinem

“Měl jsem před sebou celou řadu přímo ikonických obrazů, které Jones za svoji kariéru ztvárnila. Proto jsem musel udělat další krok vpřed,” řekl na to konto Levine, průkopník v použití laserů v umění, jenž už měl v té době za sebou spolupráce s Mariem Testinem nebo Husseinem Chalayanem.

Nakonec se ústředním bodem celého projektu uměleckých fotografií stal Gracein klobouček posetý křišťály Swarovski – jeden z principům odporujících kousků z tehdy právě skončeného turné. Jak lasery, tak klobouček, pak dostaly hlavní roli v živém ztvárnění singlu “Love You to Life”, objevily se i na obálce časopisu V a na přebalu limitované edice desky Hurricane, která obsahoval dub verze původních nahrávek.

I když by se tak mohlo zdát, s tímto článkem se MAUDhomme nedívá do minulosti, naopak – hledí k událostem tohoto roku. Již za pár měsíců (přesné datum ještě není známo) vydá Grace Jones své další album, na které spolupracuje i legenda 80. let Boy George. Nechť je tedy obrazový materiál Grace + Levine mementem, že letos přijde další hudební a umělecký hurikán – i když Jones zcela jistě nesrovná se zemí stejné místo dvakrát.