Terrywood

Z výstavy "Terrywood" Terryho Richardsona

Americký fotograf Terry Richardson je z těch lidí, u kterých se používá nálepka “one of a kind”. Díky svým rodičům objevil již v dětství své dvě největší lásky – drogy a masturbaci – a zkušenosti z nich nabyté pak zúročil ve své fotodokumentární práci v amatérském pornu.

Snad už ani dnes není možné zjistit, kdy Terry svým osobitým styl vkročil do světa módy, aniž by však kdy opustil své dvě dětské obsese. Velikou zásluhu na tom jistě má Tom Ford, jehož kampaně zpopularizovaly Richardsonův tvrdý a vulgární styl. Jeho ateliérem v dnešní době procházejí ty největší osobnosti uměleckého undergroundu i mainstreamu, modelky, návrháři, celebrity. Ač jsou tito lidé jinak velice citliví v postoji ke svému image, nechat se od Richardsona vyblejsknout se šilhajícíma očima či v převleku za samotného Terryho je chápáno jako cool výjimka, kterou si nikdo nechce odepřít.

Z výstavy "Terrywood" Terryho Richardsona

V minulých dnech se otevřely brány výstavy s názvem Terrywood, jeho první samostatné expozice v Los Angeles. Na nich se představuje 25 tisků z poslední doby, které jsou inspirované mnohými aspekty hollywoodského života tak, jak je chápe sám Richardson.

Terrywood se na ní setkává s Hollywoodem, když se známá místa a tamní osobnosti dostávají na pokraj své vlastní identity. S fotografiemi nazvanými Hooray for Hollywood (výše) a NUDE (níže) reflektuje všudypřítomné slogany a cedule, které jsou produkovány potřebou vytváření značek, ať už ji daný subjekt potřebuje, či nikoli.

Z výstavy "Terrywood" Terryho Richardsona

Ačkoli není fotografie typicky považována za efektivní nástroj v překládání umělcovi identity, je Richardsonův rukopis znát na každé snímku, který vzejde z jeho fotoaparátu. Odmítá klasické postupy pro vytvoření strojově dokonalého snímku a popírá ideologické limity své umělecké disciplíny. Svůj svět, nebo spíše svůj prostor – Terrywood – vytváří pomocí celebrit, zlomených snů, kýče a lacinosti, ke kterému máte nyní přístup i vy.

Z výstavy "Terrywood" Terryho Richardsona

(Celá výstava v losangeleské galerii OHWOW potrvá až do 31. března.)