Trendy jaro/léto 2012: Lapeni v sítích

Kříže, pruhy, květiny či samotné barvy. Móda stejně jako náladu doby a místa reflektuje i symboly dané kultury, ve které vzniká a kterou je inspirována. Nejinak je tomu i na jaře 2012, které svoji vládu započne již zítra, 20. března, jarní rovnodenností.

Dolce & Gabbana, jaro/léto 2012

Ačkoli to nemusí být hned zřejmé, symbol sítě se váže již k samým počátkům křesťanství a tedy i západní evropské kultury. Učedníci a apoštolové “chytali” do pomyslných rybářských návnad lid a obraceli ho na (tehdy) novou víru.

Náboženství jsme v technokratické době vyměnili za nová přesvědčení, která roztáhla svá vlákna. Paradoxně jsme se tak vrátili o staletí zpět: sociální společenství nám dnes vládnou stejně jako před nimi církev . V jsme v nich lapeni stejně pevně, jako před tisíci lety naši předci.

Dolce & Gabbana, jaro/léto 2012

Jejich dopad na život jedince je již tak veliký, ovšem úplně poprvé si jich všimli i módní návrháři a zařadili je do kolekcí jara a léta letošního roku. Sami je totiž začali minulý rok používat s obrovskou razancí a jejich snažení se jim, podle finančních čísel, vyplatilo.

S novým použitím síťoviny přišlo toto léto duo Dolce a Gabbana, kteří si nejen celý trend uzurpovali sami pro sebe, ale stali se i jeho exkluzivními tvůrci. Jejich síťovina, jež se objevila na vestách, jarních svrších i sakách, způsobila mezi lidmi tak velkou vlnu obliby, že se tito dva italští návrháři stali – zase jednou – opravdovými trendsettery.

Ačkoli není zcela zřejmé, zdali v Miláně proběhl hluboký myšlenkový proces, který nakonec vyústil v novou kolekci, dokázali Dolce & Gabbana přijít na příští jaro se současnou, nadčasovou a odkazy napěchovanou kolekcí, se kterou se budeme v obdobách jiných značek setkávat až do srpna.

Dolce & Gabbana, jaro/léto 2012