Obrazy Jean-Paul Goudea

Jean-Paul-Goude-79.2

Fotografie, plakát a reklama tvoří neodmyslitelnou součást dnešní doby. Ať už zasahují do módy, kultury, umění, spotřebního průmyslu či každodenního života, vytvářejí kulturní stopy zachycující náladu doby.

Po celé 20. století má na úspěchu události, produktu nebo osobnosti zásluhu masivní propagace. Za její myšlenkou stojí kreativní mozky, za jejím provedením imaginativní umělci. A jeden z těch největších, Jean-Paul Goude, nyní shrnuje své celoživotní dílo, zahrnující fotografie, ilustrace i film, do jedné publikace.

Z tvorby Jean-Paul Goudea

Goude se narodil roku 1940 ve francouzském Saint-Mandé a již na konci 60. let byl uznávaným fotografem, grafickým designérem, ilustrátorem a reklamním režisérem. Jeho nejznámější práce však vznikaly v rozmezí 70. až 90. let, kdy se mu na sklonku 70. a 80. let podařilo navázat pracovní i intimní vztah s jamajsko-americkou zpěvačkou Grace Jones.

“Byl jsem ilustrátorem, který znázorňoval fantasie ostatních. Bylo tedy přirozené, že jsem se stal i jejich tvořitelem,” řekl Gaude na sklonku osmdesátých let, když pracoval pro New York Magazine a Jones se stala matkou jejich dítěte.

Z tvorby Jean-Paul Goudea: Grace Jones

Ve svých pracích tíhne k naturalisticky vyobrazenému tělu, exotice, hudbě, tanci a pohádkám. Tento jeho vzrušující a hravý styl mu v roce 1990 přinesl dokonce nabídku na režírování reklamního filmu k uvedení pánského parfému Chanel Egoïste, který se stal okamžitým hitem, právě i zásluhou Goudovu spotu. Naposledy se do historie módy zapsal neméně zdařilým propagačním snímkem k parfému Prada Candy.

Kniha nazvaná jednoduše Jean-Paul Goude je doposud největší kolekcí Goudeovy práce a zahrnuje skici, malby, magazínové editorialy, storyboardy a ateliérové i dokumentární fotografie.

Od své kariéry v newyorkském Esquire až po poslední tvorbu pro Galéries Lafayette v Paříži nepřestává Goude ve své práci překvapovat, provokovat a bavit všechny ty, kteří se setkají s jeho tvorbou. Kniha se začíná prodávat 1. dubna a je jí možno předobjednat v obchodě Amazon.