SaintHood Wood

Transylvánská svátost dřeva

Módu je třeba vnímat jako národností mozaiku stylů a výrazných osobností. Proto se MAUDhomme zaměřuje na české, ale i zahraniční tvůrce, mnohdy pak samotné návrháře z bývalého východního bloku.

Tam jsme se za módou už vydali a to, co jsme přivezli ze sousedního Polska, nás velmi mile překvapilo. A co našel MAUDhomme v rumunské Bukurešti?

SaintHood Wood

Diana Bobina a Katia Guzun, rumunské studenty kišiněvské Art College, se rozhodly dělat módu zkrátka jen proto, že se nudily. Tu však do své tvorby rozhodně nepustily. Jejich výstižná autorská móda totiž kypí originalitou a svérázným sociálním vědomím. Jejich modely se umístily na třetím místě v soutěži Triumph Inspiration Award, která se každoročně koná v Berlíně v rámci tamějšího týdne módy. Totiž, jejich nový projekt SaintHood Wood je skutečně výjimečný svým minimalistickým charakterem vsazeným do kontextu futuristického stylu.

SaintHood Wood

Slovní hříčka názvu jasně poukazuje na předmět nového počinu této dvojice: sainthood jako posvátnost a wood jako dřevo či les. Ovšem právě přípona hood, neboli kapuce, je oním středobodem kolekce, která má odstartovat online prodej neobvyklých kompletů.

„Kapuce je pro mě v současné době strašně opomíjený prvek, mám pocit, jako kdybychom jej zapomněli docenit,“ tvrdí Diana Bobina, jež jako první navrhla svůj model “zálesáckého celku”.

Jejich originální vize je přiměla k vytvoření jakýchsi barevných unisexových monolitů, kde je důraz v celé koncepci střihu kladen především na kapuci. Ta se pod šicím strojem těchto umělkyň stala nejen praktickou výsadou oděvu, ale také výhradním prvkem, jenž jemně, avšak výrazně ovládá celé postavení modelu. Jednotlivé kousky tak promlouvají stejně intenzivní výpovědí jako móda Rafa Simonse inspirovaná kultem youth culture a zcela jistě si zaslouží pozornost.

SaintHood Wood