Žižkovská legenda ožívá

kinobar-aero-a1-architects-8

Biskupcova 31 – pražská ulice, kde žije film. Pokud vám tato adresa nic neříká, zamyslete se znovu. Pach stárnoucího polstrování, cigaretový odér a výborné filmy. Samozřejmě, kombinace charakteristik odkazuje na nejslavnější pražský biograf – kino Aero.

Stánek filmového umění v listopadu oslaví 79 let existence. Funkcionalistická budova postavená ve dvoře činžovních žižkovských domů mezi lety 1931 až 1933 oslavila své posvěcení právě 10. listopadu 1933 a už tehdy se zde otevíral kinosál.

Vladimír Slavinský, Lída Baarová a Hugo Haas - návštěvníci kina Aero

Na slavnostní večírek se dostavila i Lída Baarová či Hugo Haas a po dlouhou dobu Aero představovalo místo, kde se smetánka stříbrného plátna scházela na premiérách a hýřivých koktejl party plné módy, svádění i strachu.

Strach z budoucnosti – představující přemíru alkoholu a pokles morálky – byl vskutku logický. Druhá světová válka a dlouhá léta následné totality s osudem pověstného Aera doslova zatočily a po roce 1989 se příběh oblíbeného klubového kina vyvíjel značně samovolně.

Až nyní se Aero dočkalo své staré “zakouřené slávy” a obdrželo zbrusu nový interiér. Dvojice architektů, Lenka Křemenová a David Maštálka, tvořící architektonické studio A1 Architects, byla oslovena za účelem vytvoření nové image vnitřního baru, který slouží zároveň jako vestibul legendárního kina. Jejich koncept citlivě zachoval ráz kina a zajímavou kombinací barev podpořil výjimečnost tohoto prostoru.

Nová tvář kina Aero

„Podařilo se nám zachovat některé specifické detaily, jako třeba subtilní ocelové rámy původních oken a snad i celkově lehce syrový pocit z klubového kina. Barevnost jsme záměrně ponechali v tónech černé, bílé a škále několika zelených odstínů, které jsme nově přidaly, přestože byly charakteristické pro staré Aero,“ dodávají architekti.

Předsálí bylo navíc obohaceno o motiv kruhů, který oživil celý prostor. Naleznete zde tak bohatou knihovnu s kotoučovým perforováním a graficky vtipně zpracované žárovky různých velkostí nahodile rozmístěné po interiéru.

Kino Aero už tak sice nedýchá dobovou atmosférou, avšak na své stylovosti rozhodně nic neztratilo, ba naopak. Proto pokud jste jej po rekonstrukci ještě nenavštívili, učiňte tak kupříkladu dnes.