Apartmán Martina Margiely

Maison Martin Margiela na Salone del Mobile 2012

Milánský Salone del Mobile, jedna z největších událostí designu a nábytku v roce, láká stále více módních značek. Vystavuje na něm Marni, Versace i módní dům Maison Martin Margiela, který opět přichází s inovacemi bez hranic. Tentokrát ale ještě s pomocí od designerského studia Cerruti Baleri, které si však také nebere příliš servítek.

Maison Martin Margiela na Salone del Mobile 2012

Dohromady na přehlídce stvořili apartmán, který je sestaven ze „snových či realistických“ kójí. Nehledě na jejich rozdělení však Margiela s Baleri připravili přehlídku plnou optimismu, hry a kreativity, i když ne vždy v konvenčně optimistickém duchu.

V jednotlivých pokojích stojí v juxtapozici klinická atmosféra formovaná epickými záhyby bílé s živou zelení, která oproti očekávání svým až příliš životným vzezřením popírá svůj účel, a plastová křesla s umělou kůží „potažená“ vrstvou mramoru vzpírající se surrealisticky dětským motivům na okolních zdech. Špatný vkus v podobě sériových plakátů a napodobenin barokních obrazů naproti sobě je zde povýšen až na umělecký počin díky svému smyslu pro parodii.

Maison Martina Margiely přispěl několika specifickými kusy, kupříkladu obřím zvlněným čelem postele či postelovými stolky. Ovšem sám dům Martina Margiely, stejně jako design v žádné formě nepraktikující bývalý návrhář, zůstává i na dále hádankou. Podobně jako celá jeho tvorba.