Evergreen: Dvouřadá saka

varianti dvouřadového zapínání od Versace a Roberta Cavalliho

Dvě řady, nebo jen jedna? Tato otázka muže rozděluje stejně jako preference rozdílných střihů spodního prádla. Jeden vyžaduje minimalismus jednoduchého zapínání, druhý u svých svršků sází na estetiku dvou řad. Ať už patříte do té, či oné skupiny, jedno je zcela jisté: dvouřadá saka jsou již dlouhodobě v kurzu.

Dvojité zapínání můžeme nalézt už v módě devatenáctého století, kde se tento střih uplatňoval víceméně z praktického hlediska. Od té doby se však módní kontury tohoto svrchníku změnily: dvě řady totiž již nezapínáme jen kvůli multifunkčnímu využití, ale předně díky estetickému prožitku, který vynikl v osmdesátých a především pak v devadesátých letech, kdy byla dvouřadá saka vnímána jako nadstavba standartní krejčoviny.

model dvouřadového saka od značky Canalli...

Často byl s tímto druhem oděvu spojován vzorek jemných proužků a jedno italské jméno: Giorgio Armani. Giorgio v časech své největší slávy učil i ženy, aby se nebály nosit “dvě řady”, a u mužů se snažil vypilovat módní apetit na tento tehdy nepříliš obvyklý střih sak. V dnešní době tradici oživují další italští tvůrci, a to sice Domenico Dolce a Stefano Gabbana.

Jejich “sicilská krejčovina” vrátila dvouřadá saka zpět na mola a v šedivých, krémových a mnoha jinak barevných odstínech je každoročně formulují ve svých kolekcích, nehledě na to, jedná-li se o zimní, hutnou verzi, či letní, klubovou variantu.

Dvojici Dolce & Gabbana následují i jiní zastánci italského stylu, například Roberto Cavalli a Donatella Versace, a tak se dvouřadá saka – i s přihlédnutím k historickým okolnostem (viz móda italských gangsterů v Americe během prohibice ve čtyřicátých letech), stala nesmrtelným symbolem apeninské elegance, jež pravděpodobně nikdy z módy zcela nevyjde.

varianti dvouřadového zapínání od Versace a Roberta Cavalliho