Rychlost života Davida Bowieho

david-bowie-1973-copyright-sukita

Jeho píseň Fashion byla jedním z prvních příspěvků, které MAUDhomme uveřejnil. Vliv, který na módu druhé poloviny 20. století měl, může popřít jen málokdo. Britské ikona David Bowie je zaslouženě oslavovaná osobnost, a i když ve svém pokročilém věku již nemá ambice být vůdcem současného undergroundu, z Bowieho odkazu můžeme svobodně čerpat i dnes. Nejlépe z toho vizuálního, který zkoumá právě publikovaná kniha nakladatelství Genesis Publications Bowie | Sukita.

David Bowie a Masayoshi Sukita, Japonsko, 1980

Masayoshi Sukita, japonský fotograf a designér, potkal Davida Bowieho, respektive jeho nepohlavní alter ego Ziggyho Stardusta, v roce 1972, když v londýnské Rainbow Theatre vyfotil jeho první fotografii. Mezi oběma umělci vzniklo i díky podobným vizím pouto, které trvá již celých 40 let – zatím poslední Bowieho snímky vznikly v roce 2009.

Publikace s názvem Speed of Life slouží jako jakýsi archív, jenž tyto čtyři dekády zaznamenává. Ať už se jedná o klasické fotografie ze 70. let, Sukitovu neustálou dokumentaci Bowieho turné od první zastávky v Japonsko roku 1973 až po Reality Tour v roce 2004, desítky civilních fotografií či stovky nevydaných snímků, vycházejí takto pospolu úplně poprvé a navíc s komentářem samotného Bowieho. Do oběhu se dostalo jen limitované množství dvou tisíc výtisků, z nichž je každý kus opatřen Sukitovým i Bowieho podpisem.

Ukázka z knihy "Speed of Life"