The Vibskov Book

886142

“Nemyslím si o sobě, že bych byl typickým skandinávským návrhářem,” říká dánský designér Henry Vibskov v krátkém filmu, který uvádí novou publikaci věnovanou jeho díle. Archív, který “tvořil” patnáct let, ostatně již přetékal podivínskou estetikou, vrtošivou náladou i nevyzpytatelnou chutí po experimentu na materiálu, oděvu i prostoru.

“Nijak se nesnažím [jít proti konvencím v jakémkoli směru], jsem zkrátka takový,” říká trochu svrchovaně Vibskov, ale s úsměvem dodává: “Každopádně když jsme začali dávat celou knihu dohromady, vyvolaly ve mě veškeré fotografie mnoho vzpomínek – na některé bych však raději zapomněl.”

Nelze však jinak než poznamenat, že si Vibskov za svoji kariéru vytvořil zcela osobitý a jedinečný rukopis, který se nedá přehlédnout. Zformuloval předobraz současného renesančního designéra, tedy návrháře, který ve své celoživotní tvorbě propojuje svoji vášeň pro módu s filmem, hudbou a ostatními uměleckými žánry, jež však jen nezakomponovává do své tvorby, ale svojí činností se podílí na jejich vzniku.

Vydání celistvého archívu je pak logickým vyústěním tohoto procesu. Knihu čítající 240 stran vydá nakladatelství Gestalten, na jehož stránce si ji je možné předobejdnat.