Vogue uvádí…

img-the-fashion-fund_183207664310.jpg_article_singleimage

Na šéfredaktorku amerického módního časopisu Vogue můžete mít jakýkoli názor, jedno však Anně Wintour nemůžete upřít: její zájem a nasazení v hledání nových talentů módní tvorby je až překvapující. O to více, pokud je americký Vogue stále častěji kritizován za naprostou uměleckou prázdnotu, vyčpělost a nudu, která se měsíc co měsíc prezentuje na stránkách “módní bible”, jak Vogue přezdívají emancipované ženy z New Yorku.

Nabízí se otázka, jestli není Wintour tak mazaná, že právě těmto Newyorčankám, kterým vyhovuje americké provinční chápání módy, nabízí skutečně jen to, co dokáží vstřebat, a sama pak, tak trochu potají, vykonává pionýrskou práci v rámci módního průmyslu. V minulosti se totiž v editorialech Vogue objevovali i návrháři druhu Ann Demeulemeester, jako jedna z prvních dokázala vycítit talent v Johnu Gallianovi či Thakoonovi Panichgulovi, a do širokého povědomí dostala kupříkladu Alexandera Wanga či značku Rodarte.

Z dokumentární reality show "The Fashion Fund" (Hulu.com)

Posledním třem jmenovaným pak na výsluní pomohl zejména projekt The Fashion Fund, který každý rok vybírá z těch nejlepších nových jmen módy desítku, která se utká v soutěži o celých 300 tisíc dolarů. Ty pomáhají nastartovat celý byznys; nemluvě o renomé, které získá účastník jen tím, že je do oné desítky vybrán

Celý projekt, který zaštiťuje koncil amerických návrhářů, je skvělou příležitostí pro mladé, talentované a perspektivní jedince či značky, jak své mnohdy výjimečné výtvory představit nejen odborné veřejnosti, ale i potencionálním zákazníkům. Je bohužel smutným faktem, že ačkoli jsou takovéto projekty v zahraničí zcela běžnou záležitostí (a to nejen v módním odvětví), česká společnost i zdejší návrhářská scéna ještě bohužel nedospěly do takového bodu, aby bylo možné takovéto ambiciózní provést.

Zatím poslední ročník této soutěže nám v dokumentární podobě přinesla americká internetová televize Hulu, která celé dění od podání přihlášek až po vítěze sledovala a odvysílala ho na v šesti epizodách na svých stránkách během ledna a února tohoto roku. MAUDhomme vám dnes přináší sestřih prvního dílu, který byl webem Vogue.com uvolněný ke zhlédnutí.