Nebezpečná kniha pro chlapce

Z knihy Jamese Franca "The Dangerous Book Four Boys"

[photomosaic ids=”29626″ columns=”1″]

Pokud vám přišlo, že James Franco polevil ve své umělecko-nezávislé (hodilo by se přidat i slovo transgenderové) tvorbě, byli jste samozřejmě na omylu. Tento americký herec, který s libostí okouší i řemeslo spisovatelské, režisérské, vizuální i modelingové, právě vydává novou knihu, ve které zkoumá choulostivé téma přeměny chlapce v muže a jeho čím dál více nejistého postavení ve společnosti – námět, které dnešní žensky orientovaný svět odsunul do pozadí.

Jeho The Dangerous Book Four Boys, neboli s infantilní chybou “Nebezpečná kniha pro chlapce”, je v podstatě souhrn výstavy jeho fotografické tvorby, která proběhla v roce 2010 v New Yorku. Na druhou stranu se však Franco při kompilování publikace zaměřil spíše na text než na obraz, a tak vedle fotografií stojí eseje jak z pera Jamese Franca, tak hlavního kurátora newyorkského MoMA (Muzea moderního umění) Klause Biesenbacha či zakládající ředitelky uměleckého ústavu P.S. 1 Alany Heiss.

Na jedné straně tak vyvolává pochybnosti o tradičním pojetí maskulinity, když odbourává sociální stigmata obklopující pánskou společnost, na straně druhé však stejně tak komunikuje s drsnou, šovinistickou stránkou mužství. Ukazuje, čeho všeho je muž schopen: dobrého, nevkusného, intrikánského i destruktivního.

Krásné obrazy (kupříkladu muž zahleděný na vrcholky hor) jsou smíchány s dětskými malůvkami penisů, hraček a vesmírných raket. Ty existují v paměti každého mužského jedince nezávisle na jeho věku či způsobu života, a jsou tak do knihy umístěny bez zřejmého času i prostoru.

Francova cesta mužstvím je protkána ničením, surovostí, znepokojivým smyslem pro humor a dokonce i zoufalstvím. Franco se však nenechal těmito mužskými vlastnostmi limitovat a stejně kreativním způsobem zpracoval i průzkum svého vlastního nitra, sexuality a okolního světa. Díky tomu může být The Dangerous Book Four Boys chápána nejen jako osobní, ale v podstatě generační boj za mužskou emancipaci, ať už v archetypy posedlé americké kultuře či kdekoli jinde.

[photomosaic ids=”29625,29627,29628,29615″ columns=”4″]

(“The Dangerous Book Four Boys” vyšla u nakladatelství Skira Rizzoli a objednat si ji můžete například z obchodu Amazon.)