Givenchy Resort 2013

Givenchy Resort 2013

Pokud bychom měli hledat návrháře, který měl na dědictví jména značky, jež přebíral, stejný vliv jako Riccardo Tisci, byl by jedinou možnou volbou hlavní kreativní ředitel Chanel Karl Lagerfeld. Oba, avšak každý ve své době, dostali do rukou otěže módního domu s padesátiletou tradicí haute couture, kterou vytvářely ikonické osobnosti své generace. Stejně tak, jak by Coco Chanel nenáviděla Karla Lagerfelda za znetvoření, či snad promyšlenou revoltu vůči jejímu konzervativnímu pohledu na extravaganci, máme možnost spekulovat nad tím, co si Hubert de Givenchy myslí o směru, jež jeho jménu Tisci vytyčil.

Givenchy Resort 2013

Minulé doby jsou však pryč – to dokázali jak Lagerfeld tak Tisci svými resort kolekcemi na rok 2013. U Givenchy je však situace poněkud odlišná, protože vůbec poprvé se pánská řada resort vydělila od dámské a stojí sama o sobě. I v ní Tisci propojil svůj osobitý styl plný goticky vystavěné siluety a temných prvků s technickými materiály a moderními konstrukčními metodami.

To může být chápáno jako plus i mínus zároveň a celá řada nastoluje otázku, do jaké míry může nástupce hýbat s odkazem a jménem, které vytvořil jeho předchůdce. Z dědictví Givenchy totiž nezůstalo mnoho, a tak si celá řada opět vysloužila přízvisko „by Riccardo Tisci“.

Resort kolekce jsou v podstatě prekurzory hlavní řady na jaro a léto, jejíž odhalení se dočkáme již brzy. Svoji potiskovou obsesi, která už zažila tropické květy i rotvajlery, tentokrát Tisci nasměřoval k dětským hrám, jež pod jeho vizí doznaly podstatně drsnějších kontur. Modely letadel se zmítají v kruhových vírech společně s tradičními hvězdami – symbolem, jehož se Tisci nemůže nabažit. Na druhé straně však stojí jistá roztomilost boy culture (kterou znamenitě zpracovává Raf Simons) vyjádřena pastelovou růžovou, jež se objevuje i na kožených bačkorách s přerostlou přezkou.

I přes jisté invenční tendence však v debutující resort kolekci nabízí mužům „jen“ další verzi toho, na co jsme u Tisciho Givenchy zvyklí. Kanye West a Jay-Z se budou jistě dále přetrhávat o to, kdo looky z této kolekci vynese co nejlépe – vystává ale i otázka, jestli není ten pravý čas zapátrat i do archivů a neposunout historii Givenchy zase o krok dále.