IN: Creepers

orig-10585781

Módu, která takzvaně táhne, jsme se naučili odkoukávat od předních světových návrhářů, kteří své kreace předvádějí na molech v Miláně, Paříži, Londýně a dalších stáncích současného oděvu. Trendy se však neřídí jen vrtochy skupinky designérů s rozmanitými styly a rukopisy – někdy je zapotřebí ulice, která dá svojí náladou prostor novátorskému přístupu. Tentokrát tedy bude naše rubrika IN věnována kousku, který se po dlouhých desítkách let prodral do všeobecného vědomí.

Semišové creepers

Druh obuvi zvaný creepers spatřil světlo světa již za druhé světové války, stejně jako kupříkladu legendární martensky. Vojáci pochodující v rozpálených pouštních dunách tehdy přišli na způsob, jak vcelku pohodlně tyto hory písku zdolat: na vysoký dřevěný klín připevnili kus semiše a první “prototyp” těchto plošin byl na světě.

Pro módu je – jak už to bývá zvykem – objevil underground, jmenovitě punk sedmdesátých let, kdy se díky Malcolmovi McLarenovi, tehdejšímu manželovi Vivienne Westwood, staly hitem Londýna. Ani po konci punkového hnutí na počátku osmdesátých let se však nevytratily a za své je přijaly na rebelskou tradici navazující goth, kyberpunk a nakonec i emo.

Prada brogues creepers

Úspěch však vždy zaznamenaly jen u malé skupinky lidí, alternativců. V minimalistických devadesátých letech ani v sexy první dekádě 21. století neměly místo. Jak se ale společenská situace stávala čím dál více neklidnější, začali opět vystrkovat své plošiny na odiv, až si jich všimli i Nicola Formichetti z Mugler a Miuccia Prada. Tito dva návrháři je v sezóně 2011 dostali do popředí masového zájmu v letních i zimních kolekcích a rok 2012 by se dal nazvat oprávněným revivalem těchto tradičně netradičních bot. Pokud máte snad strach, že jsou v pánském šatníku nepoužitelné, jste na omylu. Zkuste je a uvidíte, že bílému tričku a džínům přidají tvrdou hranu a klasickému černému obleku eleganci a švih.