Zdánlivě křehký festival

křehký festival ikona

Jak prohloubit tradici českého uměleckého sběratelství? Jak přilákat kupce a jak seznámit odborníky a umělecké gurmány s nadějnými talenty? Problematiku řeší jedno slovo – křehký. Křehký je přívlastek, kterým se pojmenovala jedna z nejvíce inovativních českých galeriích v Praze. A Křehký galerie se již podruhé přestěhuje na jih Moravy, do Mikulova, kde opět uspořádá nový umělecký festival s názvem Křehký Mikulov.

Křehký Mikulov je unikátní evropský projekt, který na poli několika dnů představuje nové talenty, ale i nové galeristy a kurátory. Vedle slepé oslavy umělecký děl tak tento festival „řeší“ i to, co ostatní zatím přehlížejí – byznys. Ano, umění je do jisté míry byznys a Křehký Mikulov toto hledisko bez zábran připouští. Tento ročník se v Mikulově sejdou odborníci, kteří se budou zabývat samotnou formou vystavování.

Instalace Křehký gallery pro ročník 2012
„Oproti minulému roku bude hlavním tématem prezentace galerií, jejich představení a snaha o vytvoření tradice, kdy se na jednom místě setká několik galerií z České republiky i ze zahraničí. Chceme, aby toto setkání fungovalo jako platforma pro nové konexe, pro sběratele a také jako propojení galeristů a umělců,“ vysvětluje náplň festivalu jedna z pořadatelek Larisa Blichová. Od 1.6. do 3.6. tak můžete v prostorách zámku v Mikulově vidět nejnovější díla ze studií Qubus, Piršč, či Vessel Gallery. Na festivalu se můžete inspirovat novými technologie, například studio Piršč letos – stejně tak, jako i loni – představí nadmíru exkluzivní 3-D tapety.

fotografie z minulého ročníku...

Za samotnou Křehký galerii se pak představí třeba i vítězové hlavní ceny Grand Czech Design, šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, ale mimo nich nebudou chybět ani známá jména jako Olgoj Chorchoj, Jakub Berdych, či Maxim Velčovský. A kdyby vám to všechno bylo málo, jako doplněk budou představneni i zahraniční designéři, například z Německa a Holandska, kteří se zabívají produktovým designem, ale i šperky. Víc už vám prozrazovat nebudeme, protože na podobnou akci se vyplatí si zajet.

Na festivalu Křehký Mikulovc se také představí Jakub Berdych