QUBUS ikona

Qubus bilancuje v Brně

Některými milován, některými přehlížen. Ač jeho kariéra zatím nepřesáhla ani patřičně slušné délky na ohlédnutí zpět, již bilancuje. Maxim Velčovský – muž, či chodící značka?

V Domě umění města Brna byla v pátek slavnostně otevřena výstava rekapitulující designovou rapsodii studia Qubus, které se stalo jeho nepřímým ventilem. Přestože na vzniku studia se Velčovský původně jen podílel, image retro rebela s evropským afrem jej vyhoupla mezi snadno rozpoznatelné symboly tohoto uměleckého uskupení.

QUBUS

Qubus byl založen v roce 2002 Jakubem Berdychem, který s Velčovským pod svá křídla postupem času seskupil mnohé české designéry, jmenovitě Antonína Tomáška, Milana Pekaře, Hanu Vítkovou a Patrika Illa. Mimo těchto osobností prezentuje Qubus i zahraniční studia a značky a pevné postavení má i mimo domovinu – za hranicemi Evropy se produkty Qubus prodávají kupříkladu v New Yorku.

Speciální instalace představující nejzářnější ukázky autorského designu a projektových realizací z oblasti architektury a interiéru vznikla ve spolupráci se studiem Leporelo+, které v prostorách Domu umění města Brna spravuje designový obchod a zaštiťuje mnoho tvůrčích aktivit a výstav, mimo jiné i v rámci české módy.

Událost se navíc stala i malým výročním večírkem, poněvadž právě při otevření výstavy slavil multifunkční prostor Leporelo+ rok od svého založení. Unikátní výstava bude v Brně otevřena až do 3. června, a tak máte dostatek času na zhodnocení výsledků téměř desetileté práce v českém designu.