Japanese designer Yohji Yamamoto displays his Commander of Arts and Letters award during a ceremony at the Culture Ministry in Paris

Yohji Yamamoto točí film

Yohji YamamotoJe móda umění? Obvyklá odpověď na tuto nelehkou otázku zní “ne”. Možná i to je důvodem, proč mnozí módní návrháři často unikají do světa múz – ovšem těch neživých, které nezastupuje žádná modelingová agentura. Karl Lagerfeld se našel ve fotografii, Miuccia Prada v nejrůznějších uměleckých projektech a Tom Ford má už za sebou režii celovečerního snímku, snad i mnohdy přeceňovaného A Single Man.

Nyní se do režisérského křesla usadí i japonský návrhář sídlící v Paříži Yohji Yamamoto. Svůj záměr natočit dlouhometrážní snímek odhalil na právě skončeném festivalu v Hyères, kterému se MAUDhomme věnoval díky jeho fotografické i módní sekci, v níž nakonec vyhrálo finské trio se svojí pánskou kolekcí.

“Celé je to zatím ještě tajemství,” vyjádřil se dle své tradice Yamamoto, připustil však, že už pro svůj projekt vybral scénáristu, a předpokládá, že film spatří světlo světa již za dva roky.

Jedna otázka byla samozřejmě nasnadě, a to jestli bude autorem hereckým kostýmů. “Přenechám to jiným, nechci své postavy zabít vlastním egem,” odpověděl pokorně Yamamoto. “Kostýmní návrháři vědí, jaké módy a trendy se nosily v té jaké epoše, takže jejich znalost je mnohokrát lepší než ta naše.”