Hermès s příchutí Marka Rothka

Hermes Rothko III

Když židovsko-americký umělec lotyšského původu Mark Rothko vytvořil svoji první abstraktní malbu na zakázku, řekl údajně: “Neexistuje nic podobného kráse namalovaného obrazu o ničem“. A ono nic se stalo předmětem kritiky Rothkových obrazů v 60. a 70. letech. Rothkova síla totiž spočívala v tom, že jen prostřednictvím barevných ploch dokázal vyjádřit „nekrásu světa“, jak sám prvek ve svých plátnech nazýval. Takto se na jeho plátna dostávalo téma židovské genocidy, jež jej často inspirovala k těm nejzarmoucenějším kompozicím. Zdůrazňoval i nekrásu amerického konzumu, kterému však nakonec stejně podlehl. A se zázračně podobným stylem vyjadřování, to jest minimalistickým kombinováním vertikálně poskládaných barevných obdélníků, pracuje ve svých polaroidech také japonský umělec Hiroshi Sugimoto, s nímž nedávno svoji spolupráci ohlásila francouzská luxusní značka Hermès.

Hiroshi Sugimoto pro Hermès

Hiroshi je označován za jednoho z nejvýraznějších současných japonských fotografů, přestože jeho práce mnohdy formát samotné fotografie překračují. O tom svědčí i jeho umělecká kolekce polaroidových obrázků s názvem „Colours of Shadow“, kde sledujeme stejnou empirickou vášeň pro zkoumání barvy, s jakou pracoval i Rothko. A právě kombinace barev a stínů se tvůrcům značky Hermès zalíbila natolik, že na základě jejich vizualizace vznikne speciální limitovaná edice stejně abstraktních šátků. Hermès se tak po dlouhé době vyhýbá své tradici, která je zakletá v bohatém grafickém dědictví. Spolupráce probíhá v rámci projektu Hermès Editeur, který spojuje jméno tradiční francouzské značky a nových umělců.

Limitovaná kolekce bude omezena pouhými sedmi exkluzivními kusy hedvábných šátků čtvercového tvaru, které značka uvede do prodeje koncem června a oslaví tak svou další umělecky koncipovanou edicí, s nimiž vždy slaví nemalé úspěchy.

Hiroshi Sugimoto pro Hermès