Vousaté dědictví

BEARD IKONA

Nosí je Lucas Ossendrijver, kreativní ředitel pánské divize značky Lanvin, lehce zarůst se nechávají Marc Jacobs i Henrik Vibskov, chlubil se jimi Stefano Pilati a jejich skutečnými králi se stali Walter van Beirendonck a Yohji Yamamoto. Vousy, a to hlavně bradka, se v době renesance pánské identity představují jako zcela jasný projev vlastní individuality a svébytnosti. Vždyť jen nekonečný seznam úprav, kterými můžete váš vous podrobit demonstruje, jak moc je drsně neoholená tvář základem interpretace mužského osobnosti.

Vous se v současnosti transformoval v symbol a výraznou image mnoha mužů po celém světě a pravá gentlemanská holičství se stala ekvivalentem pro dámská kadeřnictví. Jak moc si muži cenní svých výrůstků nově zachycuje i umělecký projekt fotografa a kurátora Justina Jamese Muira, mimochodem také nositele úctyhodného porostu. Ten zcestoval americký a evropský kontinent, aby nasbíral tu nejzajímavější kolekci fotografií představující pozoruhodné úpravy pánského kníru a bradky.

Justin následně všechny snímky složil do jedné velmi vzácné publikace s lakonickým, leč výstižným názvem Book of Beards. Více jak 200 černobílých portrétů seznamuje čtenáře s muži všech etnik, národností, vyznání a sociokulturních kořenů. A jejich společný fetiš? Láska přerůstající až k posedlosti vlastní bradou a jejím porostem. Civilní i epické obrázky v této knize dokazují, že po dvou oholených dekádách, tedy po osmdesátých a devadesátých letech, se vousy vrací jako symbol mužského pokolení. Srovnání fotografií starších a mladších mužů zřetelně poukazuje na jakési bizarní a kontinuální předávání jednoho skutečně chlupatého dědictví. A tak až příště znovu vezmete holicí strojek do ruky, představte si třeba úplně hladce oholeného Jona Kortajarenu nebo Noaha Millse a popřemýšlejte, zdali se podřídíte kancelářské konvenci, či necháte strojek pro jednou odpočívat na nabíječce.