Všechno o Yvesovi

Yves Saint Laurent a Pierre Bergé

[photomosaic columns=”1″ ids=”31705″]

Ikona francouzské módy Yves Saint Laurent nepřestává ani po čtyřech letech od své smrti fascinovat – zálibu v jeho spletité životní dráze nalezli hlavně filmoví tvůrci. Revoluční tvorba i vztah se životním partnerem Pierrem Bergé už vydaly na několik dokumentárních filmů, krátkých snímků a zajímavých portrétů. Zatím poslední filmový počin, L’Amour Fou, mapoval formou rozhovorů a scén ze života návrháře i jeho okolí několik dekád precizní práce na pozadí Yvesova milostného života, který vedl po padesát let se svým nejbližším – Bergéem. Pokud jste si tedy mysleli, že o nositeli ikonického monogramu YSL už neexistuje další téma, které by se dalo zpracovat, tak vězte, že rok 2013 bude Yvese i Pierrea v kinech plný.

Dva režiséři, dva projekty, dva rozdílné filmové snímky – tak by se dala popsat nynější situace okolo filmotéky Yves Saint Laurenta. Strůjcem prvního z nich je režisér Jalil Lespert, který o Yves Saint Laurentovi připravuje vůbec první celovečerní hraný snímek. Ten se zaměří na pozdější návrhářovo období, odchod z módního domu, který založil, a samozřejmě i na léta strávená s uchovatelem jeho odkazu. Sám Bergé už schválil scénář, ještě však není jisté, kdo se stane představitelem slavného couturiera.

Druhý film z produkce Bertranda Bonella, taktéž hraný, se zaměří na zcela opačné období, a to svobodná 60. léta, kdy se Yves Saint Laurent odtrhl od Christiana Diora. Budoucnost tohoto snímku však není jistá, Pierre Bergé se k němu zatím odmítl vyjádřit a bez jeho podpory a přístupu k archívním náhrávkám a výpovědím nemůže žádný snímek vzniknout.