jeanpg1

Dvě tváře Jean Paul Gaultiera

Jean Paul Gaultier Monsieur Haute Couture A/W 2012Jean Paul Gaultier, a to navzdory faktu, že se na jeho tvorbu dá nahlížet z mnoha úhlů, kdy některé z nich nejsou zrovna přívětivé, si od začátku své kariéry v 70. letech vydobyl nezpochybnitelné místo mezi návrháři a couturisty. Koneckonců se tento šedesátiletý Francouz učil u jednoho z těch nejlepších: Pierrea Cardina. Ačkoli hvězda tohoto designéra již bohužel pohasla, sláva enfant terrible francouzské módy, jak se Jean Paulovi přezdívá, zdá se, stále září a blýská – stejně jako Gaultierovi modely. Madridská Fundación Mapfre, která do španělské metropole v minulosti již přivezla sbírky Yves Saint Laurenta a Christiana Diora, si je toho vědoma a k 35. výročí Gaultierovi tvorby pro něj uspořádá ve své výstavní vile v centru královského města vůbec první mezinárodní výstavu jeho oděvů.

Jean Paul Gaultier je jedním z těch, kteří rozdělují jak odbornou, tak “laickou” veřejnost na dva tábory. Pro jedny se, podobně jako John Galliano, stal návrhářem-umělcem, pro druhé jen laciným kýčařem vydávající (hluchou) extravaganci za něco víc než jen předražený paskvil. Zcela jistě vsak o něm můžeme říct jen to, že ačkoli módu ani oděv, ať už pánský či dámský, nijak neinovoval, sazka na jeho styl mu skoro vždy vyšla – a módní redaktoři a editoři ho mohli častovat jakýmikoli jmeny. Námořnický look s ním bude vždy spojován, protože to byl právě on, kdo tento gay symbol vytáhl na světla mol. Co na tom, že z něj těží dodnes – podařilo se mu to, o čem mnozí návrháři, a to i více talentovaní než Jean Paul, mohou jen snít: vytvořil emblém, který jim již nikdo neodpáře.

Madonna, Blond Ambition World TourNa výstavě, již iniciovalo Musée des beaux-arts de Montréal, se vsak nesetkáte jen s pruhovanými tričky. Cela expozice, připomínající spise uměleckou instalaci než retrospektivu, bude čítat 110 kousku dámské i pánské haute couture a pret-a-porter, které budou v podzemních patrech doplněny o skici a vzorky látek. Jednotlivými místnostmi budou provádět audiovizuální materiály s úryvky z módních přehlídek a rozhovoru, za zmínku stoji i zakomponovaní raných Gaultierovi prací, které se tu setkají s ikonickými kousky vytvořenými pro Madonnino turné Blond Ambition či kostýmy z filmu “Paty Element” (Luc Besson, 1997) nebo “Kůže, kterou nosím” (Pedro Almodóvor, 2011). Podle Nathalie Bondil, šéfkurátorky MBAM, je expozice ambiciózním projektem představující skutečnou, a pravda nezpochybnitelnou tvář Jean Paul Gaultiera, která je charakterizovaná jednoduchou, avšak odvážnou vizi společnosti, ve které může být každý hrdý na svoji odlišnost a individualitu a limitovat se jen sám sebou. A možná to je kouzlo Gaultierovych návrhů, které často na přehlídkách nestojí ani za pohled – za chvíli v galerii však ano.

(Výstava se koná od 6. října 2012 do 6. ledna 2013 v madridské Fundación Mapfre na Paseo los Recoletos.)

Jean Paul Gaultier Haute Couture 2009

Jean Paul Gaultier