Program Prague Fashion Weekend 2012

praha

Včerejší tisková konference Prague Fashion Weekendu, původní české módní události roku, se nesla v atmosféře velkých nadějí a očekávání. Po minulých ročnících, které nelze označit jinak než za slabší, se zdá, že se pražskému “víkendovému” týdnu módy dostalo nové krve a nových vizí. Jak prohlásila umělecká ředitelka OLO Křížová, “Prague Fashion Weekend se má stát vedoucí událostí české módní scény, která si, podobně jako týdny módy kdekoli na světě, klade za úkol propagovat české návrháře a značky a prezentovat je českým i mezinárodním médiím a nákupčím.” Křížová tak v podstatě vystihla největší problém české oděvní tvorby: ač tu totiž vzniká v kvalitě srovnatelné s Milánem, Paříží a Londýnem, české publikum si k ní zatím nenašlo tu správnou cestu.

Vizualizace stanu PFW 2012 na Hradčanském náměstí

Ty největší změny tak lze očekávat v samotné struktuře a koncepci. Prague Fashion Weekend, stejně jako projekt Shooting Fashion Stars, zahájil spolupráci s automobilovou společností Mercedes Benz, jež do Prahy přiveze “fashion-week tent”, tedy stan využívaný na týdnech módy v New Yorku či Berlíně. S tím souvisí i další dvě změny: z tak trochu hluchého místa v Pařížské ulici se celý Prague Fashion Weekend přesune na Hradčanské náměstí, kde bude potřebám návrhářům, žurnalistům i návštěvníkům sloužit od 12. do 16. září; namísto předem plánovaného data 26. – 30. 9. Ve stanu se zhruba šesti sty místy, z nichž asi stovka bude vyhrazena veřejnosti, postupně, a jednotlivě, představí své kolekce na 25 designérů a značek, mezi kterými nebude chybět ani Zuzana Kubíčková či značky Stinak a LaFormela, které MAUDhomme již zařadil do jednoho ze svých editorialů. Začínajícím návrhářům se pak bude věnovat blok Start-up, do kterého se dostali i dva horci kandidáti v podání návrhářky Mirky Horké, která se věnuje i pánskému oděvu, a značka Akward vytvářející extravagantní doplňky.

V rámci PFW se však každý den nebudou konat jen přehlídky, stejně bohatý bude i doprovodný program, jež bude zahrnovat otevřený Fashion Showroom, zajímavé workshopy a diskuse s módními znalci. Celý program s detaily všech přehlídek bude odhalen až těsně před začátkem této události, nezapomeňte tedy sledovat MAUDhomme a tento článek, kde budeme postupně doplňovat informace a detaily ihned po jejich zveřejnění.

Značka STINAK

AKTUALIZACE 15.8.2012

Včera večer byl odhalen oficiální program Prague Fashion Weekendu, který se sice může ještě v detailech měnit, i tak však už na první pohled vyvolává dojem důstojného a s citem pro českou módu organizovaného týdne módy, který si Praha zcela jistě zaslouží. I nadále zůstávají zbytky minulých ročníku, kterých se PFW, doufejme, brzy zbaví – někteří účinkující na týden módy prostě nepatří. Posun k profesionalitě zahraničních fashion weeks je však více než zřetelný.

Krom zavedených návrhářů jako Jakub Polanka se na PFW setkáme s talentovanými mladými designéry a značkami, kupříkladu Petrou Balvínovou, Pavlem Brejchem a dalšími. Na programu jsou i návrhářské prezentace, jejichž line-up sice ještě není znám, už teď je však jisté, že v jejich rámci představí jednu ze svých nových kolekcí Zuzana Kubíčková. Můžeme se těšit i na zahraniční hosty a svůj prostor dostane i butik Simple Concept Store.

Z pohledu pánské mody je nejdůležitějším dnem celého PFW ten poslední – neděle. Panské kolekce a modely v jeho průběhu předvedou studenti školy VOŠON, Vladimír Staněk, značka Blažek a Mirka Horká v programu soutěže START-UP, jejíž letošní téma zní “válka barev”.

Na každou přehlídku je možné koupit si vstupenky v síti Ticketstream. Cena jedné je 250 Kč.

ČTVRTEK – 13. září 2012
16:00 ADO Zlín
17:00 Lada Vyvialová
18:00 Hana Stoklassová
19:00 Hana Havelková
20:00 Fendi & Cavalli Beach Wear
21:00 DELOR by Mirka Talavašková

PÁTEK – 14. září, 2012
16:00 Berlin Fashion Week host (DE)
17:00 Ivana Kaňovská & La Formela
18:00 La Perla
19:00 Natálie Steklová
20:00 Jakub Polanka
21:00 SIMPLE CONCEPT STORE

SOBOTA – 15. září, 2012
14:00 Veronika Benešová
15:00 Avtandil (Gruzie)
16:00 Eva Brzáková
17:00 TIQE by Petra Balvínová
18:00 Kateřina Geislerová
19:00 TATIANA
21:00 PFW Star Fashion Show

NEDĚLE – 16. září, 2012
14:00 VOŠON Praha
15:00 STINAK by Vladimír Staněk
16:00 Pavel Brejcha
17:00 Blažek
18:00 Zofie Angelic (DE)
19:00 s.Oliver
20:00 START-UP & Viktoria Vittori

AKTUALIZACE 4.9.2012

Nový Prague Fashion Weekend se již od svého 1. ročníku bude soustředit především na módní přehlídky, zkrátka však nepřijdou ani ti z vás, co od týdne módy očekáváte rozšíření svých módních obzorů. K tomu bude sloužit hlavně doprovodný program, který je rozdělen do dvou částí.

FASHION SHOWROOM

První z nich je Fashion Showroom, který už znáte z módního festivalu Shooting Fashion Stars. V Salmovském paláci na Hradčanském náměstí na vás bude od 15. do 16. září přichystaná prodejní výstava českých a slovenských návrhářů, jejichž výtvory si budete moci nejen osahat a vyzkoušet, ale také zakoupit. To vše bude podpořeno fotografickou výstavou Jana Grombiříka, který se stal i autorem jednoho z editorialů MAUDhomme, jmenovitě Předmět expozice – Muž. Ve Fashion Showroomu představí vybrané snímky z výstavy “Infusion”, který prezentuje pohled na osobu v prostoru a koexistenci jejího postoje.

Důležitým prvkem Fashion Showroomu bude i speciální filmová místnost, kde se vám představí tři české módní filmy: “Tři Karty” inspirovaný kolekcí jaro/léto 2012 návrhářky Zuzany Kubíčkové, “Directions” šperkařské umělkyně Zofie Angelic a samozřejmě nemůže chybět ani MAUDhomme a jeho umělecko-módní počin “Anatomie života” se Šimonem Kotykem v hlavní roli, který pro nás režíroval Petr Jandera. “Anatomie života” se v rámci PFW představí ve zvláštním editu.

FASHION TALK

Módní rozmluvy budou na Prague Fashion Weekendu patřit odborníkům. Stěžejní osobností této události se stane PhDr. Helena Jarošová, přednášející profesorka Univerzity Karlovy a VŠUP. Ta bude 14. 9. od 14 hodin v hotelu Augustine Rocco Forte vést diskusi na téma Česká móda za posledních sto let. Čím bylo pro nás významné působení meziválečných krejčovských závodů? Co způsobila nesvoboda životního a uměleckého výrazu, tvůrčí nejistoty a zpožděné etablování módního návrháře a designéra? Jak se projevila česká móda po roce 1989, našla a využila vše, co ji před tím chybělo?

Den před doktorkou Jarošovou se na stejném místě a ve stejnou hodinu uvede Giorgio Ballerini, obchodní ředitel firmy ISA SpA vyrábějící textilní doplňky, které vyváží do celého světa. Mezi jeho zákazníky patří kupříkladu Chanel, Dior, Roberto Cavalli, Gucci, Marc Jacobs, Giorgio Armani nebo značka Kenzo a pyšní se i spolupracemi na limitovaných edicích značky Louis Vuitton.