Pod šedivou hřívou

Iris-Apfel-Framed

Obrovský nos, malé oči a velké brýle – připomíná pštrosa a přesto je jednou z nejuctívanějších módních ikon. Kdo je vlastně Iris Apfel? Iris Apfel je múza, konkurentka nudy a ve svém věku stále princezna stylu. A i když jí bylo dáno stát se obchodnicí – a zdatnou obchodnicí se nakonec i stala – osud ji zavedl k módě, v jejíž náruči vyrostla. Iris se narodila v Queens ruské matce a židovskému otci a se svým tupým zrakem a velkými brýlemi se úspěšně socializovala jako weirdo. Dobře pro ní – vězte, že tato žena totiž z toho dokázala vytěžit maximu. „Věřím ve zvědavost,“ řekla jednou Iris a právě zvědavost, kterou v ostatních dokázala Iris probudit, se nakonec stala její poznávací značkou.

S čím se tedy Iris naučila ve svém životě nejlépe obchodovat, byla její vlastní image. Je totiž velmi důležité umět jí prodat. V dnešní době tak jméno Iris Apfel představuje šperkařskou divu (vlastní značku na výrobu stylových doplňků), arbitra stylu a všudypřítomného fashion guru. Pořádá přednášky, po ránech navštěvuje celostátně sledované americké TV shows, chodí na přehlídky, radí celebritám a navrhuje šperky. A když se někde ukáže, fotografové odcházejí s chrapotem, jak mocně si vykřičeli hrdla na šedivou Iris.

Přesně takovou Iris Apfel nyní líčí i zajímavý dokumentární snímek z dílny zkušeného dokumentaristy Alberta Mayslese. Téměř stoletá „babička od rány“ v tak otevře dveře svého domova a každodenního koloběhu. Od červeného koberce na přehlídce Alexis Mabille až po přednášku v chicagském kulturním centru. Bohatý život, jeden příběh a mnoho zážitků. Zažijte ji spolu s Iris prostřednictvím krátkého traileru. Dokument měl premiéru v září tohoto roku ve Spojených státech a zhlédnout ho bude možné i na internetu.

Nekonečně mnoho podob Iris Apfel podle Billy Cunninghama