IMGP0505_2 - kopie

8 košil Denisy Nové

[photomosaic ids=”43017″ columns=”1″]

Hranice mezi módou, oděvem a uměním se od počátků působení dekonstrukcionalismu a takzvaného post-strukturalismu stírá, až často přestává existovat. Martin Margiela a Ann Demeulemeester jsou těmi nejznámějšími evropskými jmény, která přišla s novým oděvním konceptem, jenž pravidla módy jako takové podrývá, ale přesto tvoří nadčasová a esteticky hodnotná díla. Návrhářem, respektive návrhářkou, jež představuje tento směr v českém prostředí, je Denisa Nová, která dokázala český fetiš v abstrakci a minimalismu dovést do nejnovějšího, precizně vytříbeného počinu Košile, právě vystaveného v galerii Křehký.

Kolekce vznikla spontánně, ani nevím jak. Jde o dekonstrukci jedné staré košile. Její střih se mi zdál krásný. Zkopírovala jsem ho a rozebrala, někde přidala a něco uřízla. Vše abstrahováno černou barvou. – Denisa Nová

Původní nápad se zrodil při pohledu na střih běžné pánské vintage košile z roku 1992. Košili Denisa Nová pro sebe koupila a sama ji také nosila. Pak ji na chvíli zmizela z očí, aby ji v roce 2011 znovu objevila a její střih s matematickou přesností zanesla a rozvedla do celé kolekce. Základní prvky košile pak nezadržitelně a zdánlivě samy o své vůli narůstají. Košile se tak stává základem velké oděvní fantazie.

V galerii Křehký je kolekce poprvé představená v celku, a to ryze výstavní formou. Speciálně k této příležitosti navrhla Denisa Nová pro galerii Křehký také dvě kreace na pomezí šperku a oděvu – dva fragmenty košil, z nichž jeden ve střídmější podobě reprezentuje „Koktejlová polokošile“, a druhý bohatá „Velká večerní polokošile“. Obě jsou dostupné v bílé barvě a velikostech 1, 2, a 3 za cenu 1320, respektive 2750 Kč.

Výstava Denisy Nové Košile je vůbec první výstavou módy v galerii Křehký, ve které můžete nalézt kromě vlastních limitovaných řad doplňků, váz, objektů a nábytku speciálně designovaných pro Křehký domácími i zahraničními designéry. Mimo jiné se tak kolekce Denisy Nové ve výstavě potkává nejen se svým prazákladem – vintage košilí č. 40 z roku 1992, ale také s pokračováním kolekce šperků Virus Zděňka Vacka a Daniela Pošty (Zorya).

(Galerii Křehký najdete v Osadní ulici 35 na Praze 7. Výstava Denisy Nové bude otevřena až do 7. 3. 2013.)

Limitovaná kolekce košil