CCGD 2009 2

Cukrová vata pro vítěze

[photomosaic ids=”44065″ columns=”1″]

Vítězství je tak sladké! A jeho jedinečnost ve sladkosti spatřuje i šperkařské duo Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, známí také pod svým šperkařským alter egem Zorya. Právě oni se tento rok, respektive už ten minulý, stali držiteli ceny Czech Grand Design jako absolutní vítězové. A právě oni stejně jako jejich předchůdci měli za úkol zpracovat podobu další ceny této prestižní události. Zpracovali ji do podoby cukrové vaty!

„Cena vyjadřuje pocit toho jedinečného okamžiku, který má pouze vítěz. Ten okamžik je jenom jeho, je nesdělitelný, je pomíjivý a musí se užít naplno tam a v ten čas,” vysvětlují návrh Vacek s Poštou. Vata tak symbolizuje slast, krásu, ale i pomíjivost ocenění, poněvadž každý z těchto sladký pocitů vítězství jednou končí.

Ale vítězové nedostanou jen cukrovou vatu. Sladkost je totiž natočena na speciální, ze zlata vyrobené špejli. V jejich pojetí se tak v ocenění Czech Grand Design promítá hravost a provokace, která je pro dvojici šperkařů příznačná, neboť ji svědomitě šíří i v kulturně-společenském životě. Naposledy se Vacek s Poštou stali například uměleckými supervizory znělky letošního queer filmového festival Mezipatra a svojí excentrickou kolekcí VIRUS nepřestávají udivovat své fanoušky designu – nově také v butiku La Gallery Novesta.

Vytvoření návrhu ceny Akademie designu ČR pro ně však představovalo novou výzvu, které se zhostili svým příznačně konceptuálním způsobem. „Jejich“ cena bude oficiálně představena na otevření výstavy Nominace 2012, kde se dozvíme, kdo byl Akademií designu České republiky na ceny Czech Grand Design nominován za rok 2012. To proběhne 19. 12. v Národním technickém muzeu.

[photomosaic ids=”43409,43410,43411,43412″]