Sibling A/W 2013

Plýtvání materiálem, nebo móda?

[photomosaic ids=”44800,44799,44798,44797″ columns=”4″]

Současná situace na Central Saint Martins v Londýně, jedné z nejprestižnějších uměleckých škol světa, je mírně žalostná. Díky zvyšování školného se v komunitě oděvních tvůrců začínají vytvářet skupinky asijských studentů návrhářství, jejichž vliv pomalu přebírá vládu nad módním průmyslem a dokonce i nad vkusem jejich evropských kolegů. Jen malá skupinka zkušených designérů vytváří tábor, v němž se realizuje skutečná móda. A zbytek? Ten produkuje kreace podle vzoru asijských kolegů, a to nejen protože jsou jimi bezprostředně ovlivněni, ale také protože právě kostýmně laděné oděvy se pak výborně prodávají na novém módní trhu, kterým Asie bezesporu je. Dnes už tak nevládne vkus ruských oligarchů, nýbrž těch asijských.

Jako výborný příklad dnešní nálady může sloužit Miuccia Prada a její cit pro obchod. Naprosto se odklonila od esence Prada a začala vydávat sezónní, naprosto proměnné a bezprostředně atraktivní kolekce. Také že záhy na to vstoupila na asijský trh. Nyní se profit její značky pohybuje v miliardových položkách. Geniální!

Podobně smýšlí i trio tvořící pod jménem Sibling. Jejich styl a charakter má s britskou oděvní tradici společného asi tolik jako Karl Lagerfeld s plebejským smýšlením. Avšak přesto tito extravagantní tvůrci navrhují skulpturálně vrstvené pletené věci, které se zdají být až bohulibým plýtváním materiály. Jejich kolekce podzim/zima 2013 předvedla, jak daleko může taková šílenost postoupit.

Ve své aktuální řadě tak rádoby vzdali holt pletené módě, přičemž barevným rozložením kolekce a exkluzivními materiály daly najevo neúctu k současnému společenskému uspořádání, které bylo koneckonců nevhodně a explicitně vyjádřeno v nápisu Please kill me. To, co se tak má tvářit jako avantgardní, je spíš pošetilým trikem k ošálení asijských kupců, kteří beztak britskou metropoli za účelem nákupu módy nenavštěvují tak často. Tento článek tak spíš slouží jako zamyšlení pro vás. Je toto plýtvání materiálem, nebo móda?