Módní fotografie 20. století

Peter Lindbergh

[photomosaic ids=”49933,49934,49935,49936,49937″]

Móda je jevem tak grafickým, že se bez vizualizace zkrátka neobejde. Ať už se jedná o ilustraci, film, či fotografii, móda je s nimi spjatá tu více, tu méně již od svého počátku. Za tradiční módní médium je však považována fotka, která sice přišla až druhá, zato ve správnou dobu. Cecil Beaton, Guy Bourdin, Peter Lindbergh, Man Ray, Edward Steichen, Horst P. Horst… s výčtem velkých jmen módní fotografie bychom mohli pokračovat až do konce článku. Časopisy jako Vogue, Harper’s Bazaar byly spíše měsíčními výstavními síněmi než magazíny, které skoro až kurátorskou činností sestavovali editoři a editorky s nepopíratelným citem pro estetiku oděvu a těla. Tuto zlatou epochu módy – tedy celé 20. století – je teď ve zhlédnutí v Miláně díky výstavě lakonicky pojmenované Fashion.

Název má ale výstava výstižný – vždyť jak jinak vnímáme módu než přes sílu fotografií? Kurátorka výstavy Nathalie Herschdorfer měla přístup do archívů vydavatelství Condé Nast, a tak většina výstava pochází z editorialových fotografií tohoto (dnes už nejen) módního nakladatelského domu.

Musíme dostat Vogue do Louvru. – Edward Steichen

Expozicí je možné vrátit se až k úplným základům módní fotky, tedy do roku 1909 a k práci  Edwarda Steichena, který je považován zakladatele žánru. Koneckonců to on pronesl slavnou větu, že společně s Ednou Woolman Chase, tehdejší šéfredaktorkou Vogue, musí „dostat Vogue do Louvru.“ Louvre to sice zatím není, i tak se ale výstava odehrává na důstojném místě – v prostorách milánské Fondazione Forma per la Fotografia.

Expozice nabízí díla už v prvním odstavci zmíněných fotografů, ve výběru však nemůžou chybět ani osobnosti jako Erwin Blumenfeld, Patrick Demarchelier, William Klein, Helmut Newton, Irving Penn, Terry Richardson, Paolo Roversi, Mario Testino, duo Inez Van Lamsweerde & Vinoodh Matadin, Belgičan Willy Vanderperre či Bruce Weber.

Výstava oslavující nejen fotografy samotné, ale i módní editory, make-up artisty a stylisty, je otevřena až do 7. dubna na adrese Piazza Tito Lucrezio Caro 1, Milán.