RISD_Museum-ArtistRebelDandy-Stephen_Tennant-Beaton

Umělec/Rebel/Dandy: Muži módy

[photomosaic ids=”52978,52982,52981,52980,52979″]

Dandy – pojem, který každý skloňuje, ale málokdo mu doopravdy rozumí. Kdo to byl vlastně dandy a kdo je jím dnes? Často se dandy redukuje na historky o Georgovi “Beau” Brummellovi, který si kožené holínky myl jedině v šampaňském, Honoré de Balzacovi, jenž chodil po Paříži sice s inkoustem za nehty, ale s dřevěnou hůlkou posázenou kameny v ruce, či o skupině arogantních mužů, která stavěla své ego nad vše ostatní. Pravdou však je, že právě skupina dandyů stála u zrodu fenoménů, kterým dnes říkáme „móda“, „konceptuální umění“ – a to je jen zlomek.

Dandy se v dobovém pojetí muže vrací vždy jako bumerang – slovo samo o sobě vyčištěné od nánosů v sobě totiž skrývá oduševnělého muže, který pěstuje jak svého ducha, tak svůj zevnějšek. Jen kolikrát byl na sezónu podzim/zima 2013 vidět na molech! (Alexander McQueen, Hackett, Tom Ford a další…) Ačkoli nejen chladne vzezření a neochvějně stoický charakter i oděv dělaly z muže dandyho, právě jeho šatník chce světu nyní představit Museum of Art při akademii designu na Rhode Island (RISD) výstavou Artist/Rebel/Dandy: Men of Fashion.

 „Když jsme se ponořili do tématu dandyho v umění, literatuře a historii na intelektuální úrovni, cítili jsme silnou potřebu zaměřit se na hmatatelné oděvy nošené dandyi v minulosti i současnosti,“ říká Kate Irvin, kurátorka kostýmů a textilií muzea. Selekce výstavy zahrnuje celý časový rozsah dandyovského životního rozpoložení od 18. století až dodnes. Vystaveny jsou tak kousky ze šatníku současných provokatérů jako Thoma Browna, Warise Ahluwalia, ale i Andyho Warhola, Stephena Tennanta, Charlese Baudelaira, Richarda Merkina či Malcolma McLarena.

Jak podotýká asistentka kurátorky Laurie Brewer, dandismus je velmi různorodý jako nevšední a rozhodně není spjatý jen s jedním stylem oblékání: „Jsem vždy ohromena výjimečností krejčovské práce na míru, ale také plně ocenuji radikální chápání pánského oděvu Ricka Owense – drsné, ale romantické, mužné, ale feminní.“  Právě i oblečení z Owensových kolekcí tvoří část expozice, kterou shrnuje stejnojmenná kniha ilustrací a esejů.  Výstava jako taková se v RISD Museum of Art otevře již tuto neděli a k navštívení bude až do 18. srpna, v čas, kdy se do obchodů začnou dostávat první kousky oblečení sezóny, jež novodobým dandyům patří.