1Granary

1Granary: když studenti dělají časák

[photomosaic ids=”53825,53826,53827,53828,53830″]

Portfolio bývalých studentů prestižní londýnské umělecké školy College Saint Martins by nemohlo být zajímavější. Vyšli z ní Gareth Pugh, John Galliano, Hussein Chalayan, Alexander McQueen nebo kupříkladu i Riccardo Tisci, a to je jen malý výčet z módních designérů. Ti všichni dnes osobně, nebo v zastoupení vytvářejí oděvní dějiny, ale i ti byli jednou studenty. Zatímco oni s tituly vycházeli ze staré budovy akademie, jejich následovníci – současní studenti – už si užívají nových prostor na Granary Square v blízkosti King’s Cross. A právě přesun do nového komplexu, nová kapitola v dějinách školy, byla prvotním impulzem, který stál za studentským internetovým projektem 1Granary.

Internetová stránka, jejíž jméno vychází z adresy nového komplexu Central Saint Martins, vznikla v prosinci 2011 a na jejím obsahu se podíleli všechna kreativní oddělení školy, která mají co dočinění s malířským uměním a designem všeho druhu. Vznikl tak naprosto ojedinělý portál, kde se střetávají a spolupracují podněty ze všech ateliérů vizuálního charakteru. Je přeci nasnadě, aby si začínající fotograf nejprve vycvičil svůj styl na tvorbě mladého studenta módy, který na snímcích pozná, jak jeho oděvy fungují i mimo prostory školy.

I v historii 1Granary se však nyní začíná psát nový příběh: po roce a půl svého působení se mu totiž po měsících příprav dostává i tištěné verze. Ta pokračuje v tradici internetového serveru, který funguje jako naprosto nezávislá platforma, jež díky svému charakteru spojuje nové talenty s těmi největšími jmény. V prvním čísle, které je omezeno jen na 1000 kopií, se na jeho dvou stech stranách setkávají minulí, současní i budoucí studenti CSM se šéfeditorkou módního manifestu LOVE Katie Grand, návrhářem Henrikem Vibskovem, a na jeho obsahu se podíleli i kupříkladu Glen Matlock, basák ze Sex Pistols, či scénograf Gary Card. Na světě je tak naprosto unikátní publikace, která zcela odpovídá kulturní atmosféře současného Londýna: NEW! NEW! NEW!