Jak punkáči ovlivnili dámskou módu

John Lydon

Muži, ale i samotná móda, se někdy tváří, že se jich móda vlastně vůbec netýká. Žena je středem pozornosti designérů a obchodníků a muži po jejich pozici ani nijak neprahnou. (Není také proč.) Je to však logické, ženské tělo má oproti tomu mužskému mnoho výhod, svými křivkami přímo vyzívá ke zpracování oděvem, k přeformulování své architektury. Je daleko tvárnější, méně rigidní a pro ženy hraje i fakt, že za tělo, které mohou sundat, daleko raději a snadněji utrácejí. To však neznamená, že by se muži měli na vlně módy jen vozit a že oni sami k ní nemají co říct. Naopak – bez mužů by dámská móda ztratila hned několik zajímavých kapitol, z nichž jedna se právě předčítá návštěvníkům v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Nezaobírejme se nyní faktem, že většina módních návrhářů jsou muži – a ti si na ženě velmi rádi hrají s pánským oděvem! (Ať už je jejich touha oblékat ženy do smokingů, košilí a kalhot jen chtíčem vytvořit z nich hezčí muže, nebo ne.) Protože daleko zajímavější, než sledovat, jak trendy tvoří designérská elita, je pozorovat, jak módní tendence a podněty vyvěrají z druhého konce společenského spektra.

Totiž, právě „muži zdola“ se – možná nechtěně – stali centrem zájmu právě probíhající výstavy Punk: Chaos to Couture.

Pokud se na výstavu do New Yorku vydáte, budete nejspíš zklamaní, protože vás nečeká nic jiného než poněkud chladná a rozhodně nepunková přehlídka módy. Charakter expozice byl koneckonců výmluvně shrnut už na zahajovacím galavečeru, na kterém se Kim Kardashian cítila punkově díky dlouhé robě od Tisciho Givenchy a Miley Cyrus (Hannah Montana) svou „známku punku“ dokázala pečlivě upraveným čírem… Navzdory poněkud zvláštní kurátorské práci, která provází každou tematickou výstavu Kostýmního institutu MET, ale vyplynula na povrch snad zapomenutá, nebo nerada přiznaná skutečnost – jak moc muži punku ovlivnili to, co na molech mohou dnes vidět ženy.

Dnešní komentář je tak ryze vizuální, protože dole uvedené fotografie mluví samy za sebe – ostatně stejně jako muži a jejich naštvané generace, bez kterých by se móda 20. a 21. století neobešla.

[photomosaic ids=”55061,55062,55063,55064,55065,55066″][photomosaic ids=”55073,55074,55068,55067,55071,55072″]