Marni Uomo Book, Marni Uomo jinak

Marni Uomo Book

Z nenápadné italské značky přes noc novou hvězdou. Dlouho se Marni a jeho zakladatelka Consuelo Castiglioni snažily uspět, skrz jemné detaily předělávaly sezónní trendy, až se staly jejich šedivými eminencemi. – Paradoxně pro Marni, přinutila Castiglioni k razantním módním kolekcím až nepříliš šťastná řada pro švédský řetězec H&M, která redukovala jemně inovativní design značky na hluchý nostalgický retro kýč.

Marni Uomo A/W 2013Od té doby však už v módě i u Marni uběhlo mnoho času a Consuelo Castiglioni ho naplnila hned několika brilantními sezónními kolekcemi pro ženy, plných zajímavých použití materiálů a jejich skladby, vzorů i barev. Pánská řada – Marni Uomo – si však od tohoto přístupu k oděvu udržuje jistý odstup a je spíše sezónním vydáním basic kousků pánského šatníku, jen v precizním provedení italské módní tradice. Consuelo Castiglioni dokonce ani nevidí důvod, proč by měla tyto kolekce představovat na Milano Moda Uomo a limituje se jen na lookbookové fotografie každých šest měsíců. Jenže i k ní nejspíš začíná promlouvat svědomí a sami zákazníci, kteří – poté, co vidí, co dokáže vytvořit pro ženy – chtějí víc než jen vlněné svetry, košile a nepromokavé kabáty. V takovém duchu se totiž nese (i) kolekce Marni Uomo A/W 2013, již však nechalo Marni překvapivě zpracovat. Do knihy.

Marni Uomo Book je o to překvapivějším zjevením, protože se jedná o vůbec první publikaci značky. Tu pro ni zpracoval art director Dean Langley, který má na kontě uměleckou režie několika fotografických knih a světoznámých módním magazínů. Langleyho vize podzimní pánské kolekce je však o mnoho bouřlivější než samotné Consuelo, snad dokonce dělá z nudné elegance vcelku edgy modely. Ukazuje tak, že Marni Uomo nemusí být nicneříkající směsicí oblečení bez obsahu.

Langley za počátek uvažování o konceptu knihy dokonce považuje No Wave, post-punkový směr vzniklý v 70s jako protiváha všem novým hudebním i uměleckým vlnám – Marni Uomo Book je tak složena z monochromatických a barevných fotografií s hutnou náloží porušené digitální manipulace. Dean Langley tímto přístupem pro samotnou Consuelo skrz svůj nadhled možná právě otevřel novou kapitolu Marni Uomo, když ji se šibalským mrknutím oka upozorňuje na jedno: máš na víc, holka!