Alexander McQueen S/S 2014

Alexander McQueen S/S 2014

[photomosaic columns=”5″ ids=”56207,56219,56226,56227,56232″]

Sarah Burton hledá. Britská návrhářka a bývala učenka Alexandera McQueena po několika sezónách ve vedení značky, nesoucí jméno nejlegendárnějšího ostrovního návrháře, stále hledá cestu, a to sice takovou, jež by ji vedla ke stále silnější konformitě, která mcqueenovský odkaz v něčem zabíjí, ačkoli v něčem naopak posiluje. Sarah totiž představila další – v měřítkách svého rukopisu – konzervativní kolekci, která znovu staví na podobných principech jako předchozí řady a láká svými esteticky atraktivními atributy.

Sarah Burton už od začátku v pánské McQueenově siluetě recykluje prozíravý historicismus, který podřizuje sezónním aktualizacím. Letošní update pak představuje rozporuplnou výpravu do černobílých florálních mozaik, v nichž designérka využila globální přízně, jíž se grafická móda těší. Právě na motivech vytvořených výšivkami, krajkou i tiskem byla založená celá kolekce, která svým vyzněním připomínala stuartovské obleky moci z obrazů, uložených v Buckinghamském paláci. Jednolité lineární komplety však ztrácely na dynamičnosti v místech, v nichž do hry vstupovaly zbytečně uvolněné střihy doplňujících modelů, inspirovaných počátkem 20. století, které jako kdyby se zbytkem neměly vůbec nic společného. V komplexnosti vynechávala rovněž klinická uvolněnost hedvábných a taftových looků, které působivým spojením tvaru a materiálu jako jediné odkazovaly na McQueenovu latentní lásku k opojné smrti a deviantním subnáladám.

Z celku pak vyšla kolekce stvořená pro nákupčí butiků, poněvadž zdánlivě undergroundové molo mcqueenovské přehlídky se proměnilo v mix splývavých a dobře cílených celků, které sice ubírají na původní Alexanderově inovaci, ale alespoň přidávají na atraktivitě.

[photomosaic columns=”10″ exclude=”56207,56208,56219,56226,56227,56232″]