Mattia Vanseveren

Antverpy – umělecký inkubátor Evropy

[photomosaic columns=”5″ ids=”55923,55900,55919,55921,55911,55912,55902,55906,55909,55918″]

Antverpy jsou městem legend. V jaké jiné metropoli totiž najednou vyrostlo tolik talentovaných návrhářů? Není třeba odpovídat, jedná se totiž o zcela jasnou řečnickou otázku. Avšak přestože má každý z takzvané Antverpské šestky ve městě svůj pomyslný pomník a samozřejmě zmínku v cestovním bedekru, jejich odkaz jako by tu zemřel. Skutečnost je taková, že když se vám antverpské brány otevřou, najdete za jejich zdmi jen město duchů. Zanedbané přístavní město na severu rozpolcené země svou slávu zřejmě sahává někde pod nánosem přistěhovalecké kultury. Posléze pak člověk zjistí, že je to možná správně, protože jedině tady, v podzemí, má móda klid na to, aby dozrávala.

Hangár 29 na pobřeží řeky Šeldy, půl deváté večer. Z oněch zakyslých tváří se najednou vylouply veselé obličeje nadšených módních fanoušků. Přišli být pyšní, a to doslova. Oddělení módní tvorby na antverpské univerzitě totiž slaví padesáté výročí, a tak se včerejší večer stal svědkem velkolepé show na oslavu univerzity, kde studoval i sám Van Gogh.

Na speciální přehlídce se představili studenti převážně z ateliéru významného belgického designéra a jednoho z členů Antverpské šestky – Walter van Beirendoncka. Eklektická vášeň jeho svěřenců obohatit oděv o kostýmem osvícené detaily a koncepce byla možná až příliš prozřetelná, jenže vyváženou přehlídku zajistili svěřenci dalších lektorů, mezi něž se v Antverpách řadí také Katarina Van Den Bossche a Heidi Pille. Požehnáno bylo pánské módě, jejíž techniku a obzor zde rozšiřovali návrháři jako Dimitri Arvanitis. Yens Cuyvers a Cameron Foden.

Téměř k neuvěření však u všech zúčastněných, nehledě na umělecký původ a vizi, bylo zpracování a použité materiály. Na těch rozjařených antverpských dětech se totiž kromě blažených finančních injekcích podepsala také tvrdá a vytrvalá práce, jejíž hodnota se v ohromném hledišti profesionálně postaveného catwalku zdála bez nadsázky nedocenitelná. Mnoho dnes už i zkušených českých návrhářů by jim mohlo závidět…

Antverpy se tak kolem a kolem skutečně stávají městem legend, a to každý rok, kdy jako fénix s každou novou show znovu vstávají z popela a dokazují světu, že v ulicích tohoto špinavého města existuje ten nejdokonalejší umělecký inkubátor.