McQ Alexander McQueen A/W 2013

McQ mezi panely britských ghett

Napříč kulturními dějinami následovaly módní trendy a tendence povětšinou potřebu luxusního zboží na trhu. Jenže s příchodem oděvní avantgardy se móda stala v podstatě volnou konstancí a stále více se přibližuje normálu, ba ho mnohdy imituje. Taková věc se stala v případě podzimní kolekce levnější divize stylu zesnulého Alexandera McQueena – linie McQ.

Bílý odpad z panelových sídlišť uhelných britských oblastí, kde vládne kultura latentně homosexuálních hooligans, oděvní návyky vzešlé z teplákových úborů a jazyk zcela zdeformovaný primitivními, ne však nuznými, životními podmínkami – atmosféra aktuální kolekce kape z každého modelu a obzvláště pak z vizuálně zpracované kampaně. Ta svojí sugestivní černobílou náladou Davida Simse prozrazuje, jak moc konceptuální, avšak zároveň tendenční móda McQ je.

Na jedné straně tak dominuje skvělé zpracování kůže, denimu a jiných exkluzivní materiálů v rámci celkem rafinovaných střihů, na druhé straně pak jasné zacílení a vtírává prodejnost. Absence kontinua mezi jednotlivými kolekcemi pak jedině vyzdvihuje hořkou příchuť, která se ztrácí v perfektně vystřiženém obalu, kterým tým McQ kolekci každý půlrok oblaží. Proto se z McQ stává jen pouhá forma. Forma, která demonstruje výše zmíněnou módní proměnu, forma, jež baví, ale nijak neobohacuje.