z tvorby Blink Blink

Pattern Box

Textil je jako důležitá součást oděvu často opomíjen. Obzvláště pak textilní archivy a jeho tvůrci, kteří módním domům a značkám pomáhají v tvorbě sezónních kolekcí. V tomto případě pak ani náš rybníček výjimečně neláme rekordy, poněvadž textil je mnohdy bohužel opomíjen i v jinak osvícených módních kulturách. Nejinak je tomu také za oceánem.

Hned na kraji východního pobřeží však funguje newyorské Textilní muzeum, které každým dnem uvádí odkaz textilního řemesla do kontextů, v nichž byste něco tak obyčejného, co je notoricky známé jen jako látka, ani nečekali. Jeden z mnoha podpůrných projektů je pak také kolekce potisků z archivu tohoto výjimečného muzea v limitované edici takzvaného Pattern Boxu.

V tomto balíčku je skryto na 100 originálních textilních potisků od deseti současných grafických designérů a textilních tvůrců na rozmanitých pohlednicích. V kolekci se tak představuje například Anna Niestroj aka Blink Blink z Berlína, která mezi svými kolegy představuje tak trochu ikonu. Své potisky totiž vyrábí ruční koláží, kterou posléze převádí do digitálních podob. Neméně inovativně pracuje rovněž grafické studio z Brooklynu Eskayel. Pod kurátorským vedením New York City’s Textile Arts Center se tak z obyčejných pohlednic stává část řemesla a uměleckého díla, které se dostane do oběhu tím možná nejjednodušším způsobem – poštou.