Karlovi je 80 a Chanel není jen pro ženy

tumblr_lpqsm3IM3T1r0z47lo1_500

Karl Lagerfeld je přinejmenším zvláštní postava módního světa. Už za svého života ze sebe stvořil ikonu, i když o sobě prohlašuje, že je naprosto průměrný člověk. Jako návrhář je oslavován, přestože si nikdy nevybudoval svůj vlastní rukopis. Je synonymem pro francouzskou eleganci, ačkoli ji stvořil z pařížského kýče. Je reklamním fotografem, příležitostně Bohem, má kočku Choupette, která je stejně slavná jako on, a slíbil, že už nikdy neudělá rozhovor sám se sebou. Co je jiným zakázáno, je jemu dovoleno.

Karl Lagerfeld – respektive Karl Otto Lagerfeldt – dnes oslavil 80. narozeniny a veškeré pokusy postihnout jeho osobnost do smysluplného článku bez toho, abychom se vyhnuli klišé, nelze. Můžeme snad konstatovat jediné, a to sice, že Karl Lagerfeld není ani oděvní revolucionář, ani vyloženě geniální módní návrhář – je to zkrátka mistrný obchodník, jenž dokázal bez zaváhání restartovat či dát nové kontexty tradičním charakteristikám každé značky a módního domu, do nichž třeba i externě přispíval. (A to i přesto, že jeho příspěvky nebyly vždy kladně přijímány.) Pojďme se tedy na jeho život podívat jen z jednoho úhlu.

Jeho nejznámější a nejdelší instalace – u domu Chanel – je samozřejmě tou, která jeho jméno formuje a kterou si pro sebe zformoval on sám. Beztvarý a skomírající pařížský dům dokázal Lagerfeld na začátku 80. let zaktualizovat a přivést ho k takové slávě, jakou má dnes. Jen tak se po Paříži netrousí vtip, že u Chanel musí být pořád slevy, jak jsou jejich butiky stále narvané k prasknutí.

Právě v městě nad Seinou a v několika dalších lokacích si lze objednat jedny z nejvzácnějších komodit domu, jimiž jsou velmi limitované, většinou jen na zakázku šité pánské modely, které se tu a tam objeví na mole v Grand Palais nebo v luxusních destinacích, v nichž se Karl rozhodne prezentovat předjarní a předpodzimní kolekce. Coco Chanel pro muže nešila, i když právě muži stáli jak za její slávou, tak za inspirací její sezónní tvorby. Karl Lagerfeld tak po ní tak trochu splácí dluh – tím, že kalhoty a pánská saka, včetně little black jacket, opět vrací do pánského šatníku, i když vždy se zřetelným rukopisem Chanel.

Lagerfeldovi je dnes 80 let, ale jak on sám říká, nehodlá jít do důchodu. Snad pro něj i bude příhodné, pokud jednou zemře na pařížském mole a celý cirkus dotáhne do bravurního konce. Co se ale současnosti týče, děkujeme alespoň za to málo parisian kitsch pro muže, hodně zdraví a alles Gute zum Geburtstag, Karl!