Majetek ušlechtilého muže

Z výstavy Majetek ušlechtilého muže v pražské galerii SVIT

Stejně jako si muži rádi utahují z žen, si ženy rády dělají srandu z mužů. Zlehčování druhého pohlaví může být jen reakcí na nepochopení jednotlivých světů a myšlenkových procesů. Jestli je to tak, nebo ne, je věcí psychologů, vlastní pohled do osobité mužské duše si však můžete vytvořit na zvláštní pražské expozici Majetek ušlechtilého muže v galerii SVIT, která vznikla z nashromážděných předmětů tří mužů.

Dirk Bell je umělec, Nathaniel Lee Jones majitelem obchodu s uměleckými díly a Alan Westaway outsiderový artista – a tato výstava vznikla na základě právě jejich dialogu. Její autoři pak nezapomínají zmínit, že expozice je ještě zajímavější o fakt, že Westaway zemřel už v roce 2008. Bella a Lee-Jonese tak dále ovlivňuje ze záhrobí, a to nejen pokud jde o umělecká díla, která vytvořili pro výstavu, ale také po stránce odívání. Výstava je tak v českých podmínkách jedinečná i tím, že je v ní oděv ne jen jako doplněk, ale jako integrální a nevyjmutelná část. Právě mezi uměleckými díly ještě více vyniknou kousky z Westawayova šatníku, který tvořily především dekonstruované, přešívané, vrstvené nebo rozstříhané oděvy.

Uměleckou část expozice tvoří především fotografie a kresby kurátorsky zpracované a často takové modelovaném Lee-Jonesem, které pořídil Dirk Bell. Lee-Jones však celý prostor ještě doplnil o ezoterické, dekorativní a reflektivní předměty, jež mají evokovat zkušenost tří mužů s touhou po ztraceném mládí. Výstava je tak pozoruhodnou a navštíveníhodnou cestou do mužského nitra, a v jejím zcela syrovém stavu.