Lacoste S/S 2014

New York Fashion Week S/S 2014, část I.

V New Yorku od konce minulého týdne vyvěrají poslední příspěvky sezóny jaro/léto 2014! Konečná destinace, kde se zastaví čas a zraky se upřou na pánské (ale i dámské) kolekce příštího jara, představila také dvě tradiční sportovní kolekce značek Lacoste a Y-3, které se opět zařadily mezi ty nejzajímavější příspěvky sezóny.

LACOSTE

Co se stane, když v současné době často parafrázovanou dekádu ořežete a ze zbytků vznikne něco jako ložní prádlo olíznuté minimalismem, luxusními detaily a sportovní elegancí? Lacoste se stane! Kolekce jaro/léto 2014 této značky totiž chytrými experimenty pracovala s motivem osmdesátých let, které se v područí kreativního ředitele značky, Portugalce Felipa Oliveiry Baptisty, staly symbolem vývozní, riviérou načichlé módy. Spojení s minimalistickými střihy pak kolekci vynesly přídavky jako utility a sportovně elegantní. Pokud však přesně tohoto vyprázdněného pojmu máte až po krk, sledujte metalické linky, exkluzivní bavlnu, taft a plátno prořízlé éterickým tylem a organzou. Mistrná alokace barev a astronautických potisků rovněž doplnila pocit až neřestného carpe diem, což je přeci jen u stále sportovní kolekce značně nezvyklé.

Y-3

Bezcenný experiment, titulek Yamamotovy tradiční kolekce Y-3, dokazuje, že starý známý Yohji pátrá po změně. V desetiletém vývoji jeho speciální fúze s brandem Adidas je totiž změna potřeba. To japonský oděvní tvůrce dokázal již v předešlé kolekci podzim/zima 2013, v letní pro rok 2014 se pak nechal inspirovat původní americkou kulturou v kalifornské cool kids mutaci, na níž nakličoval i charakteristické prvky ze svého bohatého archivu. Oproti loňské sezóně tak kolekci opět nechyběla proporční disharmonie a barevný neklid, který vytvářel bezchybné prostředí pro hru skrytých, zdánlivě bezcenných experimentů (…jedním z nich byl i ten, že sám Yohji si zkusil hru na bicí během přehlídky).