Soundtrack 6+1

Happy Birthday Dear Academie - výstava v ulicích Antwerp (Dirk Bikkembergs)

Jak už jsme psali v pátek, malé belgické město Antverpy právě žije dobou významného výročí – nejenže Koninklijke academie voor schone kunsten slaví 350 let od svého založení, jejímu módnímu oddělení je letos rovných padesát let. To za dobu svého působení dokázalo vychovat už několik generací velkých návrhářů, jejich seznam již nemá cenu vypisovat – koneckonců byla jim otevřena celá výstava, která bude přístupna až do 16. února příštího roku.

Expozice krom vystavených modelů představuje návrháře i z osobnějšího úhlu pohledu, jenž jejich mnohdy neproniknutelná tvorba nedokáže zprostředkovat. K výstavě totiž hraje autentický soundtrack, který známá Antverpská šestka, včetně svého sedmého člena Martina Margiely, poslouchala při tvorbě svých revolučních kolekcí, jež na konci 80. let představili v Londýně a přispěli tak svým dílem do avantgardního proudu přelomu dvou nevybouřených dekád.

Blondie, David Bowie, Visage, The Clash, Patti Smith, Grace Jones, Klaus Nomi… Skoro hodinu a tři čtvrtě dlouhý playlist obsahuje opravdu jen to nejlepší z temných osmdesátek – a snad opravdu pomohl při formování jedněch z největších módních talentů 20. století.